این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  کاربردهای چند ماده پرمصرف در زندگی روزانه تحقیق کنید

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  کاربردهای چند ماده پرمصرف در زندگی روزانه تحقیق کنید را از این سایت دریافت کنید.

  کاربردهای چند ماده پرمصرف در زندگی روزانه

  کاربردهای چند ماده پرمصرف در زندگی روزانه هر ایرانی به قدری چشمگیر و تاثیر گذار است، که شما را متعجب خواهد کرد. ماده‌‌های پرمصرفی مانند سوخت‌های فسیلی، مواد شوینده، داروها، نوشت افزار، شکلات و ... کاربرد‌‌های زیادی در زندگی روزمره یک فرد ایرانی دارند.

  ستاره » ✍️ محتوای کمک درسی » پایه هفتم » علوم پایه هفتم » کاربردهای چند ماده پرمصرف در زندگی روزانه

  کاربردهای چند ماده پرمصرف در زندگی روزانه

  کاربردهای چند ماده پرمصرف در زندگی روزانه هر ایرانی به قدری چشمگیر و تاثیر گذار است، که شما را متعجب خواهد کرد. ماده‌‌های پرمصرفی مانند سوخت‌های فسیلی، مواد شوینده، داروها، نوشت افزار، شکلات و ... کاربرد‌‌های زیادی در زندگی روزمره یک فرد ایرانی دارند.

  آخرین به روز رسانی: مهر 4, 1400

  ستاره | سرویس محتوای کمک درسی – آیا به دنبال یک گزارش در مورد کاربردهای چند ماده پرمصرف در زندگی روزانه هستید؟ در زندگی امروزه از مواد زیادی استفاده می‌کنیم که دارای خواص متعددی هستند. در اینجا به برخی از این مواد و کاربردهای چند ماده پرمصرف در زندگی روزانه اشاره می‌کنیم.

  کاربرد های چند ماده پر مصرف در زندگی روزانه

  آنچه در این مطلب خواهید خواند... عدم نمایش

  ۱. سوخت‌های فسیلی ۲. مواد شوینده ۳. دارو‌ها ۴. نوشت افزار ۵. شکلات ۶. چای ۷. نان ۸. برنج ۹. نمک

  ۱. سوخت‌های فسیلی

  در قرن بیستم، افزایش زیادی در مصرف سوخت‌های فسیلی در صنایع مختلف به وجود آمده است. هواپیماها، کشتی‌ها، خودرو‌ها و بیشتر سیستم‌های مبتنی بر انرژی سوختی از سوخت‌های فسیلی مانند بنزین، نفت و گازوئیل استفاده می‌کنند.

  در حال حاضر ۹۵ درصد تولید انرژی الکتریکی در کشور ایران توسط سوخت‌های فسیلی مانند گاز و گازوئیل انجام می‌شود این در حالی است که متوسط جهانی مصرف سوخت‌های فسیلی در تولید انرژی الکتریکی فقط ۱۵ درصد است. ایران بزرگ‌ترین کشور یارانه‌ دهنده در جهان برای مصرف سوخت‌های فسیلی است. ۴۰درصد از ۸۲ میلیارد دلار یارانه پرداختی توسط دولت ایران در سال ۲۰۱۲ به مصرف فراورده‌های نفتی، ۳۶درصد به مصرف گاز طبیعی و ۲۱درصد به مصرف برق اختصاص یافته‌است.

  در صنایع جنگی و دفاعی نیز، متخصصان از سوخت فسیلی برای پرتاب موشک‌ها و راکت‌ها یا به پرواز درآوردن پهپاد‌ها بهره می‌گیرند. سه نوع سوخت فسیلی اصلی وجود دارد که عبارتند از: ذغال سنگ، نفت و گاز طبیعی. بنزین و گازوئیل از مشتقات نفت هستند.

  فواید و کاربردها:

  سوخت‌های فسیلی دارای انرژی گرمایی بالایی است. سوزاندن ۱ گرم سوخت فسیلی مقدار زیادی انرژی آزاد می‌کند. مقدار انرژی تولید شده توسط سوخت‌های فسیلی بیشتر از انرژی تولید شده توسط همان مقدار از منابع انرژی دیگر است.

  بهره‌برداری از مخازن سوخت‌های فسیلی به کمک تجهیزات پیشرفته بسیار آسان است.

  ذغال سنگ سوخت فسیلی است که به وفور یافت می‌شود. از ذغال سنگ در بسیاری از نیروگاه‌ها استفاده می‌شود، زیرا هزینه‌ی تولید را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

  حمل و نقل سوخت‌های فسیلی که به شکل مایع یا گاز است بسیار آسان است. آن‌ها را به سادگی از طریق لوله انتقال می‌دهند.

  ساخت و ساز نیروگاه‌هایی که با سوخت فسیلی کار می‌کنند نیز آسان است.

  نفت برجسته‌ترین شکل سوخت‌های فسیلی است که در انواع وسایل نقلیه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  ۲. مواد شوینده

  هر جا صحبت از نظافت به میان بیاید، مواد شوینده کاربرد خواهند داشت؛ شستن ظروف با مایع ظرفشویی، شستن دست‌ها با مایع دستشویی، استحمام با شامپو و صابون، شستشوی لباس‌ها با پودر لباسشویی، تمیز کردن سطوح مختلف با مواد پاک کننده و سفید کننده و …. شاید استفاده از این مواد شوینده عوارضی برای ریه و پوست داشته باشد، اما در زندگی آپارتمان نشینی جایی که دستشویی و حمام از نور آفتاب بهره‌مند نیست، باید از مواد شوینده استفاده کنیم، چراکه تاریکی محل خوبی برای رشد باکتری‌هاست.

  ۳. دارو‌ها

  امروزه، استفاده از دارو‌ها و مکمل‌های غذایی تا حد زیادی افزایش پیدا کرده است. یک سرماخوردگی ساده یا تب یا گرفتگی عضله به دارو نیاز دارد. با اینکه دارو‌ها دارای عوارض مختلفی هستند، اما در هر صورت سرعت درمان را افزایش می‌دهند. زندگی آپارتمان نشینی، تغذیه ناسالم و مصرف فست‌فود‌ها باعث شده تا بدن ما از ویتامین‌های ضروری بی‌بهره بماند. ویتامین‌ها تاثیر زیادی در بهبود گوارش، عملکرد مغز، سلامت پوست و … دارند. مصرف مکمل‌های شیمیایی به عنوان یک داروی کمکی برای رفع کمبود ویتامین‌ها ضروری است.

  سرانه مصرف دارو در ایران سه برابر استاندارد جهانی است. این درحالی است که ۲۰ درصد کل داروهای مصرفی در ایران به صورت خودسرانه و بدون تجویز پزشک مصرف می‌شود. سالانه بیش از ۱۰ هزار مورد عارضه ناشی از مصرف نادرست دارو گزارش می‌شود.

  لیست ۱۰ داروی پرمصرف کشور به ترتیب زیر است:۱. کلوپیدوگرل: پیشگیری از بروز سکته مغزی و قلبی۲. سفیکسیم: درمان طیف وسیعی از بیماری‌های عفونی باکتریایی مثل عفونت‌های تنفسی۳. آموکسی سیلین: درمان بسیاری از عفونت‌ها مانند عفونت گوش میانی و سینوزیت۴. آلبومین: درمان فوری کم حجمی خون همراه یا بدون شوک۵. ایمیون گلبولین: ایجاد ایمنی انتقالی علیه بیماری هاری همراه با واکسن هاری در درمان بعد از تماس۶. آموکسی کلاو: سینوزیت، عفونت گوش میانی و عفونت مجاری تنفسی و … .۷. سوماتروپین: درمان کوتاهی قد ناشی از کمبود هورمون رشد۸. ایمی پنم: درمان طیف وسیعی از بیماری‌های عفونی باکتریایی مثل عفونت‌های تنفسی۹. فیلگراستیم:  این دارو مغز استخوان را وادار به تولید گلبول‌های سفید خون می‌کند و بدین ترتیب از خطر عفونت می‌کاهد۱۰. متفورمین: کاهنده قند خون در درمان دیابت نوع دو

  ۴. نوشت افزار

  نوشتن یکی از ارزشمندترین فعالیت‌های بشر از گذشته تا به امروز بوده است و کاغذ پرمصرف‌ترین ماده در زندگی دانش آموزان و معلمان است. یک دانش آموز هر روز باید تمرینات را در دفتر خود یادداشت کند و معلم‌ها نمرات را درون یک لیست کاغذی درج می‌کنند، حتی کارنامه پایان ترم نیز کاغذی است. خودکار و مداد نیز همیشه و همه جا به کار می‌آیند. نه تنها در زندگی روزمره دانش‌آموزان بلکه کارکنان دولت مانند کارمندان بانک نیز باید از نوشت افزار مناسب استفاده کنند.

  منبع مطلب : setare.com

  منبع مطلب : chromewebdata

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 15 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید