این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  کدام شاخص دربسیج بودن مورد تاکید مقام معظم رهبری است

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  کدام شاخص دربسیج بودن مورد تاکید مقام معظم رهبری است را از این سایت دریافت کنید.

  بررسی و تحلیل بسیج از دیدگاه مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای

    ‌اين پژوهش با توجه به ديدگاههاي ولي امر مسلمين حضرت آيت الله خامنه‌اي شاخصهاي بسيج ايده‌آل را به دست مي‌دهد‌. ابعاد اساسي اين ديدگاه...

  بررسی و تحلیل بسیج از دیدگاه مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای

  نویسندگان: محمد فرهادیمنبع: مطالعات ‌بسیج 1381 شماره 16حوزه های تخصصی:

  حوزه‌های تخصصی علوم سیاسی امنیت ملی و بین المللی نیروهای نظامی-اطلاعاتی و امنیت ملی

  دریافت مقاله

  آرشیو

  آرشیو شماره ها:

  ۸۴

  سال ۱۴۰۱ (۱)

  سال ۱۴۰۰ (۴)

  سال ۱۳۹۹ (۴)

  سال ۱۳۹۸ (۴)

  سال ۱۳۹۷ (۴)

  سال ۱۳۹۶ (۴)

  سال ۱۳۹۵ (۴)

  سال ۱۳۹۴ (۴)

  سال ۱۳۹۳ (۴)

  سال ۱۳۹۲ (۳)

  سال ۱۳۹۱ (۴)

  سال ۱۳۹۰ (۳)

  سال ۱۳۸۹ (۴)

  سال ۱۳۸۸ (۴)

  سال ۱۳۸۷ (۴)

  سال ۱۳۸۶ (۴)

  سال ۱۳۸۵ (۴)

  سال ۱۳۸۴ (۳)

  سال ۱۳۸۳ (۴)

  سال ۱۳۸۲ (۲)

  سال ۱۳۸۱ (۲)

  سال ۱۳۷۶ (۲)

  سال ۱۳۷۵ (۲)

  سال ۱۳۷۴ (۲)

  سال ۱۳۷۳ (۲)

  سال ۱۳۷۲ (۲)

  چکیده

  متن

  ‌اين پژوهش با توجه به ديدگاههاي ولي امر مسلمين حضرت آيت الله خامنه‌اي شاخصهاي بسيج ايده‌آل را به دست مي‌دهد‌. ابعاد اساسي اين ديدگاه شامل اهداف‌، وظايف اساسي‌، سازمان ‌و نظام فكري بسيج است.

  چكيده:

  ‌اين پژوهش با توجه به ديدگاههاي ولي امر مسلمين حضرت آيت الله خامنه‌اي شاخصهاي بسيج ايده‌آل را به دست مي‌دهد‌. ابعاد اساسي اين ديدگاه شامل اهداف‌، وظايف اساسي‌، سازمان‌، نظام فكري بسيج است كه يافته‌هاي حاصل ازنظرات مقام معظم رهبري بر اين نكات تاكيد دارد‌‌: اهداف فرهنگي‌،‌‌تربيتي بسيج مهمترين اهداف است‌؛دفاع از جمهوري اسلامي‌،مهمترين اهداف بسيج است‌ مردمي كردن امنيت مهمترين شاخص اهداف امنيتي است‌؛ بصيرت مهمترين عامل در نظام دفاعي همه جانبه جمهوري اسلامي به شمار مي‌رود‌؛ آگاهي مسلمانان مهمترين شاخص نظام دفاعي همه جانبه اسلام است‌؛ نقش محوري در دفاع مقدس مهمترين دستاورد بسيج به شمار مي‌آيد‌؛ روحية يأس مهمترين آفت براي بسيج است‌؛ كسب آمادگي مهمترين اصل از اصول بسيج است‌.

  مقدمه

  با نظر به جايگاه و اهميت نقش آفريني بسيج در جامعه و پذيرش اين امر كه مهم‌ترين قالب و شكلي كه مردم پس از پيروزي انقلاب اسلامي به صورت داوطلبانه در آن حضور يافته‌اند و با عضويت در آن در مقاطع حساس از ارزشهاي اسلامي و انقلاب دفاع و حمايت كرده‌اند‌، بسيج است‌، به اين فرمايش مقام معظم رهبري در خصوص جايگاه بسيج بايد توجه كرد‌: «بسيج يعني متن مردم‌، آن مردمي كه مي‌توان اميد دفاع از انقلاب را از آنها داشت‌.»

  از سوي ديگر بسيج به دليل فراگير و مردمي بودن و نقش حساس در تعاملات اجتماعي‌، سياسي‌، نظامي و امنيتي ايفا كردن در كانون توجه قرار دارد؛ لذا سازمانهاي اجتماعي و سياسي و فرهنگي و نظامي نيز كه در تعامل با بسيج قرار دارند‌، نياز به شناخت كاركرد بسيج در ابعاد مختلف و به ويژه بعد مربوط به خود را دارند‌.

  تلاش پژوهشگر در اين پژوهش پاسخ به اين سؤال است كه بسيج از منظر مقام معظم رهبري در ابعاد اجتماعي‌، ‌سياسي‌، فرهنگي‌، اقتصادي‌،‌دفاعي‌، امنيتي داراي چه كاركردها و وظايفي است‌‌؟ به عبارت ديگر مجموعه كاركردهاي بسيج را بايد شناخت‌، زيرا حضور سازمان يافته مردم به عنوان “بسيج” در صحنه‌هاي مختلف در سالهاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي‌،كاركردهاي متعددي را براي بسيج به همراه داشته است كه بايد شناخت منظمي از آنها به دست آورد‌.

  به عنوان مثال از ابعاد مختلف بيان شده در بالا مي‌توان به موضوع نظر كرد‌: ‌‌‌

  1ـ از بعد اجتماعي‌، حضور جوانان و نوجوانان در تشكلهاي مختلف بسيج دانش‌آموزي و دانشجويي‌، برگزاري اردوهاي مختلف توسط رده‌هاي مقاومت بسيج در سطح شهرستان‌، استان يا كشور و يا خارج از كشور به بلوغ اجتماعي افراد جامعه‌، آشنا كردن ايشان به آداب و رسوم اجتماعي ديگر فرهنگها و در نهايت به تربيت آداب اجتماعي‌، وحدت جامعه و مشاركت اجتماعي مردم كمك بسيار مهم و مؤثري كرده است‌.

  2ـ از بعد سياسي نيزبسيج با ايفاي نقش در انتخابات و تشويق و ترغيب مردم‌، نيز بويژه جذب جوانان و نوجوانان بسيجي به مشاركت سياسي از ابعاد داخلي و خارجي‌، به بيداري سياسي مردم كمك فراواني كرده است.

  3ـ از بعد فرهنگي با برگزاري دوره‌هاي مختلف آموزشي‌، علمي و اعتقادي‌، برگزاري مسابقات فرهنگي‌، مراسم مذهبي و ملي در اين عرصه نيز نقش‌آفريني كرده است‌.

  4ـ از بعد اقتصادي با ايجاد تعاونيهاي مختلف و اجراي پروژه‌هاي مهم مانند واكسيناسيون فلج اطفال و تنظيم خانواده‌، همياري سازمان يافته مردم را به نظام و دولت نشان داده است‌.

  5ـ از بعد دفاعي و امنيتي‌، با انجام آموزش نظامي‌، امدادي و برگزاري مانورهاي مختلف و ايجاد پستهاي ايست بازرسي و جمع آوري اخبار و رويدادها زمينه مشاركت وسيع مردمي و نيز ايجاد آرامش و رفاه جامعه را فراهم آورده است‌‌.

  پژوهشگر با تأكيد بر اين نكته كه افراد جامعه و قشرهاي مختلف و صنفها كه “عده و عده” بسيج را فراهم مي‌آورند و با شركت خود و نيز كمكهاي مادي و معنويشان بسيج را هويت عيني مي‌بخشند‌، محتاج انگيزه و شور و اشتياق لازم‌اند‌. اين انگيزه نيز ناشي از شناخت نقش ايشان در بسيج وپايگاه اجتماعي كسب شدة ‌ناشي از آن است‌. بنابراين لازمة حضور افراد و گروههاي انساني داوطلب عضويت در بسيج و همچنين تداوم حضور اعضا مستلزم شناخت همه جانبه از اين پديده اجتماعي است‌.

  پژوهشگر در اين بررسي‌، موضوع بسيج‌، كاركردهاي مختلف آن و نيز اهداف اصول بسيج را از ديدگاه مقام معظم رهبري مورد توجه قرارداده است‌، از حوزه‌هاي مختلف جامعه‌شناسي سياسي‌‌، جامعه شناسي انقلاب و نيروهاي نظامي براي ترسيم تئوريك مجموعه كاركردهاي بسيج استفاده مي‌كند‌. همچنين نتايج اين پژوهش مي‌تواند كمك مؤثري به شناخت جامعه از بسيج بكند زيرا مسؤلان با درك واحد و مشابه از اين موضوع‌، مي‌توانند راه تحقق ارتش بيست ميليوني را هموار كنند‌؛ زيرا بسيج با داشتن كاركردهاي متناسب با نيازهاي جامعه‌، انقلاب و جوانان است كه مي‌تواند به نقش‌آفريني و پويايي خود در حفظ و حراست از انقلاب اسلامي‌، دستاوردهاي آن و گسترش آنها ادامه دهد و نقش منحصر بفردي همانند دوران نوراني دفاع مقدس داشته باشد‌.

  پژوهشگر در اين پژوهش از روش تحليل محتوا استفاده كرده است جامعه‌آماري محقق ـ با توجه به موضوع اصلي اين تحقيق كه بررسي و تحليل بسيج از ديدگاه مقام معظم رهبري است ـ مجموعه سخنرانيها‌، پيامها و نامه‌هاي ايشان در كتابهاي حديث ولايت‌، زمزم ولايت‌، سپاه از ديدگاه مقام معظم رهبري‌، راهبردهاي ولايت‌، نور ولايت‌، رسالت دانشجوي مسلمان در شرايط فعلي انقلاب ،‌بحران 20 ، ‌دوازدهمين مجمع سراسري فرماندهان سپاه و روزنامه‌هاي جمهوري اسلامي ،‌كيهان و اطلاعات را در بر مي‌گيرد‌.

  منبع مطلب : ensani.ir

  بررسی و تحلیل بسیج از دیدگاه مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای

  بررسی و تحلیل بسیج از دیدگاه مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای

  مجله ویستا

  بررسی و تحلیل بسیج از دیدگاه مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای

  "‌این پژوهش با توجه به دیدگاههای ولی امر مسلمین حضرت آیت الله خامنه‌ای شاخصهای بسیج ایده‌آل را به دست می‌دهد‌. ابعاد اساسی این دیدگاه شامل اهداف‌، وظایف اساسی‌، سازمان‌، نظام فکری بسیج است که یافته‌های حاصل ازنظرات مقام معظم رهبری بر این نکات تاکید دارد‌:

  اهداف فرهنگی‌،‌‌تربیتی بسیج مهمترین اهداف است‌؛دفاع از جمهوری اسلامی‌،مهمترین اهداف بسیج است‌ مردمی کردن امنیت مهمترین شاخص اهداف امنیتی است‌؛ بصیرت مهمترین عامل در نظام دفاعی همه جانبه جمهوری اسلامی به شمار می‌رود‌؛ آگاهی مسلمانان مهمترین شاخص نظام دفاعی همه جانبه اسلام است‌؛ نقش محوری در دفاع مقدس مهمترین دستاورد بسیج به شمار می‌آید‌؛ روحیهٔ یأس مهمترین آفت برای بسیج است‌؛ کسب آمادگی مهمترین اصل از اصول بسیج است‌.

  ● مقدمه

  با نظر به جایگاه و اهمیت نقش آفرینی بسیج در جامعه و پذیرش این امر که مهم‌ترین قالب و شکلی که مردم پس از پیروزی انقلاب اسلامی به صورت داوطلبانه در آن حضور یافته‌اند و با عضویت در آن در مقاطع حساس از ارزشهای اسلامی و انقلاب دفاع و حمایت کرده‌اند‌، بسیج است‌، به این فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص جایگاه بسیج باید توجه کرد‌: "بسیج یعنی متن مردم‌، آن مردمی که می‌توان امید دفاع از انقلاب را از آنها داشت‌."

  از سوی دیگر بسیج به دلیل فراگیر و مردمی بودن و نقش حساس در تعاملات اجتماعی‌، سیاسی‌، نظامی و امنیتی ایفا کردن در کانون توجه قرار دارد؛ لذا سازمانهای اجتماعی و سیاسی و فرهنگی و نظامی نیز که در تعامل با بسیج قرار دارند‌، نیاز به شناخت کارکرد بسیج در ابعاد مختلف و به ویژه بعد مربوط به خود را دارند‌.

  تلاش پژوهشگر در این پژوهش پاسخ به این سؤال است که بسیج از منظر مقام معظم رهبری در ابعاد اجتماعی‌، ‌سیاسی‌، فرهنگی‌، اقتصادی‌،‌دفاعی‌، امنیتی دارای چه کارکردها و وظایفی است‌‌؟ به عبارت دیگر مجموعه کارکردهای بسیج را باید شناخت‌، زیرا حضور سازمان یافته مردم به عنوان "بسیج" در صحنه‌های مختلف در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی‌، کارکردهای متعددی را برای بسیج به همراه داشته است که باید شناخت منظمی از آنها به دست آورد‌.

  به عنوان مثال از ابعاد مختلف بیان شده در بالا می‌توان به موضوع نظر کرد‌:

  ۱) از بعد اجتماعی‌، حضور جوانان و نوجوانان در تشکلهای مختلف بسیج دانش‌آموزی و دانشجویی‌، برگزاری اردوهای مختلف توسط رده‌های مقاومت بسیج در سطح شهرستان‌، استان یا کشور و یا خارج از کشور به بلوغ اجتماعی افراد جامعه‌، آشنا کردن ایشان به آداب و رسوم اجتماعی دیگر فرهنگها و در نهایت به تربیت آداب اجتماعی‌، وحدت جامعه و مشارکت اجتماعی مردم کمک بسیار مهم و مؤثری کرده است‌.

  ۲) از بعد سیاسی نیزبسیج با ایفای نقش در انتخابات و تشویق و ترغیب مردم‌، نیز بویژه جذب جوانان و نوجوانان بسیجی به مشارکت سیاسی از ابعاد داخلی و خارجی‌، به بیداری سیاسی مردم کمک فراوانی کرده است.

  ۳) از بعد فرهنگی با برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی‌، علمی و اعتقادی‌، برگزاری مسابقات فرهنگی‌، مراسم مذهبی و ملی در این عرصه نیز نقش‌آفرینی کرده است‌.

  ۴) از بعد اقتصادی با ایجاد تعاونیهای مختلف و اجرای پروژه‌های مهم مانند واکسیناسیون فلج اطفال و تنظیم خانواده‌، همیاری سازمان یافته مردم را به نظام و دولت نشان داده است‌.

  ۵) از بعد دفاعی و امنیتی‌، با انجام آموزش نظامی‌، امدادی و برگزاری مانورهای مختلف و ایجاد پستهای ایست بازرسی و جمع آوری اخبار و رویدادها زمینه مشارکت وسیع مردمی و نیز ایجاد آرامش و رفاه جامعه را فراهم آورده است‌.

  پژوهشگر با تأکید بر این نکته که افراد جامعه و قشرهای مختلف و صنفها که "عده و عده" بسیج را فراهم می‌آورند و با شرکت خود و نیز کمکهای مادی و معنویشان بسیج را هویت عینی می‌بخشند‌، محتاج انگیزه و شور و اشتیاق لازم‌اند‌. این انگیزه نیز ناشی از شناخت نقش ایشان در بسیج وپایگاه اجتماعی کسب شدهٔ ‌ناشی از آن است‌. بنابراین لازمهٔ حضور افراد و گروههای انسانی داوطلب عضویت در بسیج و همچنین تداوم حضور اعضا مستلزم شناخت همه جانبه از این پدیده اجتماعی است‌.

  پژوهشگر در این بررسی‌، موضوع بسیج‌، کارکردهای مختلف آن و نیز اهداف اصول بسیج را از دیدگاه مقام معظم رهبری مورد توجه قرارداده است‌، از حوزه‌های مختلف جامعه‌شناسی سیاسی‌‌، جامعه شناسی انقلاب و نیروهای نظامی برای ترسیم تئوریک مجموعه کارکردهای بسیج استفاده می‌کند‌. همچنین نتایج این پژوهش می‌تواند کمک مؤثری به شناخت جامعه از بسیج بکند زیرا مسؤلان با درک واحد و مشابه از این موضوع‌، می‌توانند راه تحقق ارتش بیست میلیونی را هموار کنند‌؛ زیرا بسیج با داشتن کارکردهای متناسب با نیازهای جامعه‌، انقلاب و جوانان است که می‌تواند به نقش‌آفرینی و پویایی خود در حفظ و حراست از انقلاب اسلامی‌، دستاوردهای آن و گسترش آنها ادامه دهد و نقش منحصر بفردی همانند دوران نورانی دفاع مقدس داشته باشد‌.

  پژوهشگر در این پژوهش از روش تحلیل محتوا استفاده کرده است جامعه‌آماری محقق ـ با توجه به موضوع اصلی این تحقیق که بررسی و تحلیل بسیج از دیدگاه مقام معظم رهبری است ـ مجموعه سخنرانیها‌، پیامها و نامه‌های ایشان از زمان ولایت امری‌، پانزدهم خردادماه سال شصت و هشت تا بیستم مردادماه ۱۳۷۹ در کتابهای حدیث ولایت‌، زمزم ولایت‌، سپاه از دیدگاه مقام معظم رهبری‌، راهبردهای ولایت‌، نور ولایت‌، رسالت دانشجوی مسلمان در شرایط فعلی انقلاب ،‌بحران ۲۰ ، ‌دوازدهمین مجمع سراسری فرماندهان سپاه و روزنامه‌های جمهوری اسلامی ،‌کیهان و اطلاعات را در بر می‌گیرد‌.

  پژوهشگر بر این نکته نیز تاکید می کند که به دو دلیل از نمونه‌گیری اجتناب کرده است‌:

  ▪ در برخی از اسناد ممکن است مطالب مربوط به موضوع تحقیق بسیار اندک باشد‌، یا در برخی از کتابها به موضوع هیچ اشاره‌‌ای نشده باشد و در برخی از اسناد مورد نظر نیز مقوله‌های مورد پژوهش فراوان باشد‌، در نتیجه در صورت نمونه‌گیری توزیع موضوع تحقیق به تناسب در نمونه وجود نخواهد داشت‌.

  ▪ مطالب کتابها و اسناد مورد نظر درباره موضوعات‌، مختلفی است لذا ممکن است اسنادی که در نمونه مورد بررسی باقی می‌ماند‌، حاوی ابعاد مختلف موضوع پژوهش نباشد‌.

  ▪ پژوهشگر در این پژوهش دستیابی به هدفهای ذیل را در نظر داشته ‌است‌:

  منبع مطلب : vista.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 15 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید