این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  کدام ویژگی آهن در کارخانه کاغذ سازی استفاده نشده است

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  کدام ویژگی آهن در کارخانه کاغذ سازی استفاده نشده است را از سایت تکست لس دریافت کنید.

  علوم تجربی : درس 3     کارخانه ی کاغذ سازی

  6shom-iran کلاس ششم ابتدایی

  علوم تجربی : درس 3     کارخانه ی کاغذ سازی

  درس 3     کارخانه ی کاغذ سازی

  1. کدام فلز برای ساخت کارخانه ی کاغذ سازی به طور گسترده استفاده می شود ؟ آهن

  2. چه قسمت هایی از کارخانه ی کاغذ سازی از آهن ساخته شده است ؟ 1) دستگاه چوب خرد کن 2) سرند 3) دیگ خمیر سازی 4) غلتک ها

  3.چهار ویژگی آهن را نام ببرید. 1) به فراوانی یافت می شود. 2) از مواد مهم تشکیل دهنده زمین است . 3) سخت و محکم است . 4) در رطوبت و هوای آزاد سریع زنگ می زند.

  4. چهار ویژگی مشترک فلزات را بنویسید. 1) رسانای خوبی برای جریان برق هستند. 2) سطح تازه بریده ی آن ها براق است. 3) با ضربه نمی شکنند. 4) به صورت ورقه و مفتول در می آیند.

  5. دو ماده که در مرحله ی تهیّه خمیر کاغذ استفاده می شوند کدام اند ؟ 1) آب اکسیژنه 2) اسید

  6. اسید ها به چند دسته تقسیم می شوند نام ببرید ؟ دو دسته : 1) اسید خوراکی 2) اسید صنعتی

  7. سه ویژگی اسیدهای صنعتی را بیان کنید. 1) سمّی اند  2) غیر قابل لمس اند 3) خوردنی نیستند.

  8. دو اسید صنعتی نام ببرید. 1) جوهر نمک 2) جوهر گوگرد یا همان سولفوریک اسید

  9. اسید های خوراکی چه مزه ای دارند ؟ ترش مزه اند.

  10. چند اسید خوراکی نام ببرید. سرکه ، آبلیمو و ویتامین ث موجود در برخی میوه ها مانند کیوی

  11. کدام یک از ویژگی های آهن سبب شده تا این فلز به طور وسیع در صنعت کاغذ سازی و اغلب صنایع بزرگ کاربرد داشته باشد ؟ 1) فراوان است 2) هزینه ی استخراج آن نسبت به فلزات دیگر کمتر است.

  12. در کدام سوره ی قرآن ، قدرت و استحکام آهن و فایده ی آن برای انسان بیان شده است ؟ سوره ی حدید ، آیه ی 25

  13. اگر مقداری سرکه یا آبلیمو را روی موزییک یا سنگ مرمر بریزید چه اتفاقی می افتد ؟ مرمر یا موزاییک در اسید حل می شود موزاییک و سنگ مرمر از آهک ساخته شده اند در واقع هر سنگی آهک داشته باشد ، با اسید واکنش می دهد.

  14. آیا تولید کاغذ مورد نیاز به روش سنتی و دستی امکان پذیر است ؟ خیر

  15. چه نوع مواد و وسایلی در کارخانه کاغذ سازی به کار رفته است ؟ جنس وسایل به کار رفته از چیست ؟ اره ، رنده ، غلتک ، سرند ، دستگاه چوب خرد کن و دیگ - جنس آن ها از آهن است.

  ایستگاه فکر       ص 22

  - چرا برای خشک کردن خمیر کاغذ و تبدیل آن به ورقه های نازک کاغذ از غلتک های بزرگ آهنی استفاده می کنند ؟ 2 دلیل بیاورید. زیرا آهن فلز سخت ، و مقاومی است و باعث می شود آب ورقه های کاغذ سریع خارج شود.

  - در سال های گذشته با برخی از ویژگی های آهن اشنا شدید. آیا می توانید آنها را نام ببرید. 1) به فراوانی یافت می شوند. 2) سخت و محکم است 3) در رطوبت و هوای آزاد سریع زنگ می زند.

  نکته

  آهن مهمترین قسمت تشکیل دهنده ی هموگلوبین خون است و عامل رنگ قرمز خون و منتقل کننده اکسیژن در بدن است.

  صفحه ی 23 و 24

  1. یک لیوان بردارید و داخل آن تا یک سوم حجم آب بریزید. سپس در حدود نصف استکان روغن مایع روی آن اضافه کنید. حال یک قطعه چوب و یک قطعه آهن داخل لیوان بیندازید. چه چیزی مشاهده می کنید؟ نتیجه مشاهده ی خود را بنویسید. چوب روی آب می ماند امّا آهن به دلیل سنگینی به ته لیوان می رود.

  2. چند قطعه چوبی ، پلاستیکی و فلزی با شکل و اندازه ی یکسان بردارید . حال آن ها را روی دو کفه ی ترازو قرار دهید . چه چیزی مشاهده می کنید. نتیجه ی مشاهده خود را بنویسید. کفه ای که فلز روی آن است پایین تر قرار می گیرد ، چون فلز سنگین تر است.

  3. سه قاشق و میله ی چوبی ، پلاستیکی و آهنی هم شکل بردارید.

  الف ) با یک جسم سنگین مثل چکش بر سر هر سه میله ضربه های یکسان وارد کنید. چه چیزی مشاهده می کنید ؟ آهن بر اثر ضربه نمی شکند ولی چوب و پلاستیک می شکند.

  ب) ابتدا نوک قاشق آهنی را محکم روی قاشق چوبی و پلاستیکی بکشید. سپس قاشق چوبی را برداشته و محکم روی قاشق آهنی و پلاستیکی بکشید ، چه چیزی مشاهده می کنید ؟

  در حالت اول ، قاشق آهنی روی قاشق های چوبی و پلاستیکی خراش ایجاد می کند در صورتی که در حالت دوم این اتفاق نمی افتد . مقاومت آهن در برابر خراشیدگی بیش تر است.

  نکته

  اغلب فلزها در دمای معمولی جامد هستند اما جیوه ، فلز مایع است.

  برای افزایش استحکام فلزها آنها را با هم ترکیب می کنند که « آلیاژ » نامیده می شوند . فولاد و چدن آلیاژ آهن هستند که ترکیبی از آهن و کربن هستند . در فولاد درصد کربن کم و در چدن کربن بیش تری وجود دارد.

  آهن زنگ نزن ( فولاد زنگ نزن ) به فولادی گفته می شود که علاوه بر آهن و کربن به آن فلز کروم نیز اضافه می کنند.

  ایستگاه فکر              ص 25

  برای ساختن هر یک از وسایل زیر از کدام یک از فلزهای آهن ، مس ، آلومینیوم ، طلا و سرب استفاده می شود ؟ به چه دلیل ؟

  حلقه ی انگشتر : طلا ( چون نرم و انعطاف پذیر است و به هر شکلی در می آید ) ، مس ( باعث مقاوم شدن آن می شود.)

  اتومبیل : آهن ( برای بدنه چون فلز مقاوم و محکمی است ) ، مس ( برای سیم کشی خودرو چون رسانای خوب برق است.)

  روکش قرص : آلومینیوم ( به راحتی به ورقه های نازک تبدیل می شود.)

  دوچرخه : آلومینیوم ( سبک و مقاوم است.)

  فرغون : آهن ( محکم و سخت است.)

  سیم برق : مس ( رسانای خوب برق است.)

  نکته :

  آهن با اکسیژن موجود در هوا ترکیب می شود و اکسید آهن قرمز رنگ ( که همان زنگ آهن است.) تولید می شود . در این صورت می گوییم آهن زنگ زده است.

  آزمایش کنید.          ص 26

  چند عدد میوه مانند لیمو ترش ، پرتقال ، کیوی و ... ، سرکه ی ترشی ، محلول رقیق جوهر نمک و کاغذ پی اچ آماده کنید. تکه ای از کاغذ پی اچ را به هر یک از مواد آغشته کنید. مشاهده خود را بنویسید. کاغذ پی اچ قدرت اسیدی را نشان می دهد هر چه تغییر رنگ کاغذ شدید تر و به رنگ قرمز نزدیک تر باشد اسید قوی تر است زنگ کاغذ پی اچ در مواد مختلف به شرح زیر است :

  سرکه ترشی : نارنجی                پرتقال و کیوی : نارنجی کم رنگ

  لیموترش : قرمز کم رنگ          جوهر نمک : قرمز پررنگ

  نتیجه گیری : جوهر نمک ، اسید بسیار قوی تری است ، زیرا تغییر رنگ قرمز دارد.

  جمع آوری اطّلاعات

  هنگام استفاده از جوهر نمکی در خانه چه نکاتی را باید رعایت کرد ؟ باید از تماس مستقیم آن با دست جلوگیری کنیم ، چون جوهر نمک بسیار قوی و سمّی است. هم چنین تنفّس بخار ناشی از محلول جوهرنمک بسیار خطرناک است.

  منبع : 6shom-iran.blogfa.com

  کاربرد آهن در کارخانه کاغذ سازی

  کاربرد آهن در کارخانه کاغذ سازی چیست چرا از اهن در کارخانه کاغذ سسازی استفاده می کنند کاربرد آهن در کارخانه ها چیست در ادامه

  فلزات و کاغذ؟! شاید در نگاه اول، ارتباط چندانی بین این دو که هر کدام به تنهایی، کاربردهای زیادی دارند، نباشد اما واقعیت چیز دیگری است. کاغذ، ماده‌ ای است که از خمیر کتان، پنبه، کنف، چوب، ضایعات کشاورزی یا بعضی گیاهان مثل بامبو و… ساخته می شود و الیافی که در ساخت آن به کار می ‌رود، معمولا طبیعی و شامل سلولز است و مصرف زیادی در صنایع مختلف و زندگی روزمره دارد. آهن و آلیاژهای آن نیز از رایج ‌ترین عناصر پوسته زمین و از پرکاربردترین فلزات در صنعت و حیات بشر هستند؛ به گونه ای که 95 درصد فلزات تولیدی جهان از آهن تشکیل شده است. از جمله محصولات فولاد آلیاژی می‌توان به میلگردهای آلیاژی مثل میلگرد آلیاژی ck45، ورق‌های آلیاژی مثل A516 و … اشاره کرد.

  از این رو، بین فلزات، به ویژه آهن و صنعت کاغذ، پیوند نزدیکی برقرار است زیرا آهن از پرکاربردترین و مهم ترین فلزات مورد استفاده در کارخانجات کاغذسازی به حساب می آید. شما همراهان گرامی می توانید بررسی صفر تا صد ترکیبات شیمیایی و خواص آهن را از این لینک مطالعه نمائید.

  مشاهده نسخه pdf کاربرد آهن در کارخانه کاغذ سازی

  کاربرد آهن در کارخانه کاغذ سازی

  ویژگی هایی مانند فراوان بودن، ارزان بودن، هزینه استخراج پایین تر نسبت به فلزات دیگر، فشردگی و چگالی نسبتا بالا، امکان مخلوط کردن آن با عناصر دیگر برای ساخت مواد مستحکم، دمای ذوب نسبتا بالا، رسانای خوب برای گرما و نظایر آن موجب شده تا آهن، کاربرد وسیعی در صنایع از جمله صنعت کاغذسازی و فرآورده های آن داشته باشد. علاوه بر آهن، از ترکیبات مس نیز به ‌عنوان یک ماده نگهدارنده چوب به خصوص در ترمیم آسیب ‌دیدگی ناشی از پوسیدگی و خشک شدن استفاده می ‌شود. کاربرد مس علاوه بر صنایع دارویی، رنگ ‌سازی، پوست و چرم، در صنعت کاغذسازی هم قابل توجه است.

  هرچند امروزه بسیاری از فعالیت ها و کسب و کارها به سمت مجازی شدن، اتوماسیون و غیرکاغذی سوق یافته اند با این همه، هنوز هم شاهد مصرف بالای انواع کاغذ در ایران هستیم. طبق آمارهای اعلام شده، سرانه مصرف انواع کاغذ و مقوا در کشور، بین 22 تا 25 کیلوگرم است و تقریبا 2300 واحد صنعتی در زمینه صنایع کاغذ و فرآورده ‌های آن دارای مجوز هستند.

  با توجه کاربرد فلزات خصوصا آهن در کاغذسازی، هر چه میزان استفاده از انواع کاغذ و فرآورده های آن افزایش یابد، نقش آهن خصوصا در قالب ماشین آلات کارخانه ها و واحدهای صنعتی کاغذسازی پررنگ تر می شود. در این رابطه، انواع ماشین آلات کاغذسازی با عملکردهای متفاوت ساخته شده و با ظرفیت های مختلف، نصب و راه اندازی شده اند. کاغذهای تحریر، کاغذهای حساس، کاغذهای بسته بندی، کاغذهای خاص، کاغذهای بهداشتی، کاغذهای چند لایه و طیف وسیع آنها، انواع کاغذهایی هستند که ماشین آلات کاغذسازی در تولید آنها، نقش مهمی ایفا می کنند.

  ماشین آلات و تجهیزات کارخانه کاغذ سازی

  مهم ترین دستگاه ها و تجهیزات کارخانه کاغذ سازی که از جنس آهن هستند و موارد زیر را شامل می شوند:

  غلطک های بزرگ مخصوص خشک کردن: این دستگاه ها، به خاطر سنگینی فلز و قدرت رسانای گرمایی، از جنس آهن می باشند. از غلطک می توان برای صاف و یکدست کردن کاغذ‌ها، استفاده کرد بنابراین غلطک، باید بسیار محکم و سنگین باشد تا این کار را به راحتی انجام دهد.

  دستگاه چوب خردکن: این دستگاه ها، به دلیل استحکام و چکش خواری بالا به منظور تیز کردن لبه های تیغه دستگاه، از جنس آهن هستند.

  دیگ خمیرسازی: این دستگاه نیز به دلیل رسانایی گرمایی بالا و رد نشدن رطوبت از دیگ، از جنس آهن بوده بنابراین دیگ ‌ها می ‌توانند بسیار سنگین و بزرگ باشند و به راحتی قابلیت جابه جایی ندارند. البته نیاز چندانی به این کار نیز وجود ندارد و در صورت لزوم به جابه جایی، این کار را باید در ابتدا انجام داد.

  سرند: این دستگاه به خاطر قابلیت مفتولی شدن آهن و استحکام بالا، از جنس آهن است. معمولا نوع سرند از نوع فشاری بوده و از آن برای جدا کردن چسب و نایلون و موم از خمیر کاغذی استفاده می شود.

  مراحل تولید کاغذ

  با توجه به کاربرد فلزات خصوصا آهن در دستگاه ها و تجهیزات کارخانجات کاغذسازی، بررسی مراحل تولید کاغذ قابل توجه است. در مجموع مراحل کاغذ سازی از طریق دستگاه ها و ماشین آلات را می توان شامل آماده سازی مواد اولیه، رنگ زدایی و سفید کردن الیاف، عمل آوری خمیر کاغذ توسط پالايش، شکل دادن به کاغذ در ماشین کاغذسازی و عملیات تکمیلی پس از تولید کاغذ دانست.

  جداسازی الیاف از بستر اصلی آنها در چوب از نخستین مراحل تولید کاغذ است که به آن فرایند خمیر کردن می ‌گویند. این فرایند شامل دو روش خمیر کردن مکانیکی و شیمیایی است. در خمیر کردن مکانیکی، برای خرد کردن چوب و بیرون آوردن ذرات الیاف از درون آن از عملیات سخت مکانیکی استفاده می‌ شود اما در خمیر کردن شیمیایی، تراشه ‌های چوب با به‌ کارگیری گرما و فشار، تحت تاثیر ترکیبات شیمیایی قرار می‌ گیرند. هر چند محصولی که از روش شیمیایی به دست می‌ آید کمتر از روش مکانیکی است، ولی الیاف آن، کمتر آسیب ‌پذیر هستند و می ‌توان از آن، کاغذ بسیار محکم‌ تولید کرد.

  کاربرد آهن خالص در کاغذ سازی

  علی رغم استفاده از آهن در کاغذ سازی، این سوال مطرح می شود که چرا در کارخانه کاغذ سازی از آهن خالص استفاده نمی شود؟ در این زمینه دلایل مختلفی از سوی متخصصان این حوزه مطرح می شود. به گفته کارشناسان، آهن خالص، هر چند به صرفه است اما خیلی نرم است و به خاطر واکنش پذیری به مرور زمان با اکسیژن ترکیب می شود و زنگ می زند؛ به همین خاطر آلیاژ آهن یا آهن زنگ نزن در کارخانجات کاغذ سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

  کاربرد ورق فولادی و کاغذ سازی

  در حال حاضر، بسیاری از محصولات فلزی به‌ صورت ورق فولادی تولید شده که هر کدام از انواع ورق‌ فولادی، برای اهداف خاصی مورد استفاده قرار می ‌گیرند. ورق های‌ فولادی را می توان شامل ورق سیاه (گرم)، ورق روغنی (سرد)، ورق گالوانیزه، ورق رنگی، ورق اسیدشویی، ورق قلع اندود و ورق کرکره دانست. این ورق ها از مواد مختلفی تشکیل می شود که هر کدام در صنایع گوناگون کاربرد دارد. در این میان، ورق های گالوانیزه از جمله ورق های فولادی هستند که در صنعت کاغذسازی و علاوه بر آن، در صنایع اتومبیل، حمل و نقل، کشاورزی، لوله مانند لوله بخاری، لوله آب، کانال کولر، کابینت آشپزخانه و هر جا که احتمال خوردگی آهن و خسارت وجود دارد، مورد استفاده هستند.

  منبع : www.markazeahan.com

  کدام ویژگی آهن در کارخانه کاغذ سازی به کار نرفته است؟

  کدام ویژگی آهن در کارخانه کاغذ سازی به کار نرفته است؟

  🏆🏆 مسابقه استعدادیابی گاما تلنت 🏆🏆

  ثبت نام   ورود

  پربازدیدها: #درآمدزایی#مدرسه_یاب#آزمون‌ساز

  درس 3: کارخانه‌ی کاغذ سازی علوم تجربی ششم دبستان درسنامه آموزشی این مبحث

  کدام ویژگی آهن در کارخانه کاغذ سازی به کار نرفته است؟

  1 )

  رسانای گرمایی         

  2 )

  اکسید شدن آهن      

  3 )

  استحکام

  4 )

  دمای ذوب بالا               

  گزارش خطا یک تست دیگه بزن یک آزمون کامل بده

  تحلیل ویدئویی تست

  1401/01/22 محمدباقر نصیری

  پاورپوینت دوره کامل آموزشی، علوم تجربی ششم دبستان

  مدرس: مصطفی سالاری

  مدت دوره: 172 اسلاید (13 فایل)

  فارسی

  2236 تست 156,520 تومان

  ریاضی

  2383 تست 166,810 تومان

  علوم تجربی

  3613 تست 252,910 تومان

  هوش، خلاقیت و استعداد

  1975 تست 138,250 تومان

  مطالعات اجتماعی

  1852 تست 129,640 تومان

  هدیه‌های آسمانی

  944 تست 66,080 تومان

  کار و فناوری

  238 تست 16,660 تومان

  تفکر و پژوهش

  97 تست 6,790 تومان

  قرآن

  281 تست 19,670 تومان

  نمونه سوالات مرتبط

  آزمون آنلاین

  20 تست

  آزمون تستی درس پنجم علوم تجربی ششم دبستان | زمین پویا

  تیم مدیریت گاما

  آزمون آنلاین

  15 تست

  آزمون مجازی علوم ششم دبستان شاهد ازنا | درس 2: سرگذشت دفتر من

  تیم مدیریت گاما

  آزمون آنلاین

  20 تست

  آزمون آنلاین درس 11 علوم تجربی پایه ششم دبستان شاهد بابلسر | شگفتی های…

  تیم مدیریت گاما

  3 صفحه

  سوالات آزمون نوبت دوم علوم تجربی ششم هماهنگ کنگان | خرداد 1401

  هماهنگ ششم ابتدائی

  2 صفحه

  آزمون علوم تجربی ششم دبستان شهید مرکی | درس 1 و 2

  امیر انگشتری

  3 صفحه

  ارزشیابی مستمر علوم تجربی ششم دبستان | درس 1 تا 4

  فهیمه رشیدی

  2 صفحه

  سؤالات امتحان هماهنگ نوبت دوم علوم تجربی پایه ششم ابتدائی مدارس ناحیۀ دهلران | خرداد…

  هماهنگ ششم ابتدائی

  2 صفحه

  ارزشیابی علوم تجربی ششم دبستان | اسفند 96: درس 9 تا 12

  علوم ابتدائی

  2 صفحه

  ارزشیابی مداد کاغذی علوم تجربی ششم | درس 9 تا 11

  سجاد ابراهیمی

  2 صفحه

  آزمون نوبت اول علوم تجربی ششم دبستان شهید مطهری | درس 1 تا 7 + پاسخ

  حامد نیک نام شیراز

  20 صفحه

  سؤالات طبقه‌بندی شده علوم تجربی پایه ششم دبستان شهید میاحی | کل کتاب

  سجاد رئیسی

  3 صفحه

  آزمون مداد کاغذی علوم تجربی ششم دبستان نداء النبی | درس 10 و 11

  لیلا نباتی

  2 صفحه

  آزمون تستی علوم تجربی ششم دروس 4 و 5 | سفر به اعماق زمین - زمین پویا

  منبع : gama.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 12 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید