این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  کدام کارگردان رکورددار دریافت سیمرغ بهترین فیلم و کارگردانی در جشنواره فیلم فجر است

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  کدام کارگردان رکورددار دریافت سیمرغ بهترین فیلم و کارگردانی در جشنواره فیلم فجر است را از سایت نکس اسکرین دریافت کنید.

  با رکورد داران سیمرغ جشنواره فیلم فجر آشنا شوید

  با اعلام 28 فیلم راه یافته به بخش سودای سیمرغ جشنواره فیلم فجر، فهرست رکورداران دریافت سیمرغ بلورین هم در رسانه ها منتشر شد.

  مشرق نیوز

  پنجشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۱ - Jul 28 2022

  کد خبر 675966

  تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۳

  ۰ نظر چاپ فرهنگ و هنر

  با رکورد داران سیمرغ جشنواره فیلم فجر آشنا شوید

  با اعلام 28 فیلم راه یافته به بخش سودای سیمرغ جشنواره فیلم فجر، فهرست رکورداران دریافت سیمرغ بلورین هم در رسانه ها منتشر شد.

  به گزارش مشرق، با اعلام 28 فیلم راه یافته به بخش سودای سیمرغ جشنواره فیلم فجر، فهرست رکورداران دریافت سیمرغ بلورین هم در رسانه ها منتشر شد.

  بر اساس این گزارش رکورد داران دریافت سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر در تمامی بخش ها منتشر شده اند. نکته قابل توجه در مورد اکثر رکورد داران را می توان در غیبت بیشتر آنان دید.

  بیشترین سیمرغ بلورین کارگردانی

  مجید مجیدی کارگردان کهنه کار و با سابقه سینمای ایران که آخرین فیلمش، "محمد (ص)" موفقیت های فراوانی را به دست آورد با دریافت 4 سیمرغ بلورین بیشترین تعداد سیمرغ را در اختیار دارد. بعد از مجیدی، "اصغر فرهادی" کارگردان بین المللی سینمای ایران با 3 سیمرغ در رده سوم قرار دارد.

  مجیدی و فرهادی به عنوان رکوردداران بهترین کارگردانی جشنواره فیلم فجر، در سی و پنجمین دوره از این جشنواره غایب هستند.

  بیشترین سیمرغ بلورین بهترین فیلم

  کارگردان صاحب سبک سینمای ایران که همواره با ساخت آثاری در خصوص دفاع مقدس امضایی شخصی برای خود خلف کرده پر افتخارترین کارگردان جشنواره فیلم فجر است. وی تاکنون 5 بار سیمرغ را به خانه برده است. حاتمی کیا یکی از دیگر از غایبان جشنواره 35 بوده و امسال شانسی برای ارتقا رکورد خود ندارد.

  بیشترین سیمرغ بلورین فیلمنامه

  در این بخش دو تن از فیلمنامه نویسان ایرانی هر کدام با دو بار دریافت این جایزه در کنار یکدیگر ایستاده اند. داریوش مهرجویی و کامبوزیا پرتوی تاکنون دو بار سیمرغ بلورین را از جشنواره فیلم فجر دریافت کرده اند. در بخش فیلمنامه نویسی هر دوی رکوردداران این بخش در جشنواره 35 غایب هستند.

  بیشترین سیمرغ بلورین فیلمبرداری

  محمود کلاری نامی است که بدون شک نمادی از هنرمند عرصه فیلمبرداری است. وی فیلمبرداری در آثار متفاوتی را در کارنامه داشته و نشان داده که هنوز در سینمای ایران یکه تاز است. وی با دریافت 4 سیمرغ بلورین فیلمبرداری در صدر رکوردداران این بخش در جشنواره فیلم فجر است. با توجه به نرسیدن فیلم "ساعت 5 عصر" مهران مدیری این فیلمبردار مطرح سینما در جشنواره 35 غایب خواهد بود.

  بیشترین سیمرغ بلورین تدوین

  تدوین عرصه ای است که طی این سال ها اهمیت آن بیش از پیش برای کارگردانان مشخص شده و مثل سالیان گذشته خودشان تدوین آثار را بر عهده نمی گیرند. هایده صفی‌یاری و حسین زندبافنام دو تدوین گر برجسته سینمای ایران هستند که هر کدام با 4 بار جزو رکوردداران سیمرغ در این رشته محسوب می شوند.

  بیشترین سیمرغ بلورین صداگذاری

  محمدرضا دلپاک پر افتخارترین هنرمند تاریح جشنواره فیلم فجر است. وی با دریافت 8 سیمرغ بیشترین تعداد این جایزه را از آن خود کرده است. اسحاق خانزادی با 4 بار دریافت این جایزه رتبه دوم را در اختیار دارد.

  بیشترین سیمرغ بلورین صدابرداری

  جهانگیر میرشکاری صدابردار پیشکسوت سینما با دریافت 5 سیمرغ بلورین رکورد دار دریافت این جایزه از سوی جشنواره فیلم فجر است. یدالله نجفی دیگر هنرمند این عرصه با 4 سیمرغ در تعقیب میرشکاری است.

  بیشترین سیمرغ بلورین موسیقی

  بخش جذاب موسیقی همواره یکی از مهم ترین بخش های جشنواره فیلم فجر بوده و هنرمندان بسیاری برای کسب سیمرغ این بخش آثار خود را راهی جشنواره کرده اند. در این میان دو تن از موسیقیدان های بزرگ کشور یعنی مجید انتظامی و حسین علیزاده هر کدام با 4 سیمرغ رکوردداران این بخش از فجر محسوب می شوند.

  بیشترین سیمرغ بلورین طراح صحنه و لباس

  بخش طراحی صحنه و لباس از جمله بخش هایی است که همواره لزوم تربیت هنرمند را در خود احساس می کند. امیر اثباتی و ایرج رامین‌فر هر کدام با 4 بار برنده شدن سیمرغ رکوردداران بخش طراحی صحنه و لباس جشنواره هستند.

  بیشترین سیمرغ بلورین طراح چهره پردازی

  در این بخش که یکی از تخصصی ترین بخش های جشنواره فیلم فجر است، عبدالله اسکندری با 6 سیمرغ و سعید ملکان با 4 سیمرغ بلورین نفرات اول و دوم رکوردداران جشنواره فیلم فجر هستند.

  بیشترین سیمرغ بلورین بازیگر نقش اول زن

  بازیگری همواره مهم ترین بخش هر جشنواره سینمایی محسوب می شود وجشنواره فیلم فجر هم از این قاعده مستثنا نیست. در بخش بازیگران زن جشنواره فیلم فجر فاطمه معتمد آریا، پروانه معصومی، هدیه تهرانی و باران کوثری هر کدام با دریافت 2 سیمرغ جشنواره رکورددار به حساب می آیند. فاطمه معتمدآریا که می توانست امسال با سه فیلم در جشنواره حضور داشته باشد با توجه به عدم قبولی هر سه اثر از سوی دبیرخانه از دیگر غایبان جشنواره محسوب می شود.

  رکورد بیشترین سیمرغ بلورین بازیگر نقش اول مرد

  پرویز پرستویی بازیگر صاحب سبک سینمای ایران با 4 سیمرغ بلورین در صدر پرافتخار ترین بازیگران مرد جشنواره فیلم فجر محسوب می شود. این بازیگر سینما اولین سیمرغ خود را در 19 سالگی دریافت کرد. پس از پرستویی فرامرز قریبیان بازیگر سالهای دور سینما با 3 سیمرغ رتبه دوم را در اختبار دارد. فرامرز قریبیان امسال در جشنواره غایب است اما پرستویی با فیلم قاتل اهلی می تواند جوایز خود را ارتقا بخشد.

  بیشترین سیمرغ بلورین بازیگر نقش مکمل زن

  نیکو خردمند، فاطمه معتمد آریا، مهتاب نصیرپور و شبنم مقدمی هر کدام با دو بار دریافت سیمرغ نقش مکمل زن در کنار یکدیگر و در رتبه اول ایستاده اند. رکوردی که با کمی تلاش از این بازیگران و یا بازیگران دیگر به راحتی قابل ارتقا است. در میان چهار رکورد دار بازیگر نقش مکمل زن امسال تنها شبنم مقدمی به ایفای نقش پرداخته بود اما او هم با رد شدن آثارش از سوی هیات داوران شانس ارتقا رتبه خود را از دست داد.

  بیشترین سیمرغ بلورین بازیگر نقش مکمل مرد

  در میان بازیگران جوان و مستعد سینمای ایران جالیب است بدانید که رکورد سیمرغ بلورین نقش مکمل مرد در دستان سعید پورصمیمی قرار دارد. این بازیگر با سابقه سینما، تئاتر و تلویزیون با دریافت 3 سیمرغ رکورد دار این بخش است. پورصمیمی با وجود اینکه امسال با سه فیلم نرگس مست، یک تعبیر عاشقانه و در سکوت راهی جشنواره شده بود اما با رد شدن هر سه اثر نتوانست جایی در میان شانس های کسب سیمرغ امسال داشته باشد.

  منبع : www.mashreghnews.ir

  سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی جشنواره فیلم فجر

  سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی جشنواره فیلم فجر

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی

  آخرین برنده : رضا میرکریمی

  اهداء برای بهترین کارگردانی فیلم سینمایی

  کشور ایران

  برگزارکننده جشنوارهٔ فیلم فجر

  نخستین دوره ۱۳۶۲

  دریافت‌کنندهٔ کنونی رضا میرکریمی

  (۱۴۰۰) وبگاه

  fajrfilmfestival.com

  سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی جایزه‌ای است که سالانه توسط جشنوارهٔ فیلم فجر به کارگردانی که از سوی هیئت داوران به عنوان بهترین کارگردان فیلم سینمایی شناخته‌شده‌است، اهدا می‌شود.

  بُردها و نامزدهای چندباره[ویرایش]

  کارگردانان زیر بیش از یک بار نامزد دریافت سیمرغ بهترین کارگردانی از جشنواره فیلم فجر شده‌اند. در فهرست زیر افراد با توجه به تعداد دریافت سیمرغ قرار گرفته اند، تعداد نامزدی‌های هر یک از افراد نیز روبروی اسامی آن‌ها درج شده‌است.

  کارگردان دفعات نامزدی دفعات برنده شدن

  مجید مجیدی ۶ ۴

  ابراهیم حاتمی کیا ۶ ۳

  اصغر فرهادی ۵ ۳ داریوش مهرجویی ۱۰ ۲ احمدرضا درویش ۴ ۲ کیانوش عیاری ۳ ۲ محسن مخملباف ۵ ۱ رضا میرکریمی ۶ ٢

  محمدحسین مهدویان ۴ ۱

  محمد بزرگ نیا ۳ ۱ یدالله صمدی ۳ ۱ پرویز شهبازی ۳ ۱ عباس کیارستمی ۲ ۱

  رخشان بنی اعتماد ۲ ۱

  سیروس الوند ۲ ۱

  واروژ کریم مسیحی ۲ ۱

  کیومرث پور احمد ۲ ۱ رسول ملاقلی‌پور ۲ ۱ ابوالحسن داوودی ۲ ۱ پرویز شیخ طادی ۲ ۱ سعید روستایی ۲ ۱

  مسعود جعفری جوزانی ۳ ۰

  محمدمهدی عسگرپور ۳ ۰

  خسرو معصومی ۳ ۰ کمال تبریزی ۳ ۰ مسعود کیمیایی ۲ ۰ بهرام توکلی 4 1

  منوچهر عسگری نسب ۲ ۰

  تهمینه میلانی ۲ ۰

  علیرضا داود نژاد ۲ ۰

  بهرام بیضایی ۲ ۰ علیرضا رئیسیان ۲ ۰ همایون اسعدیان ۲ ۰ فرزاد مؤتمن ۲ ۰

  فهرست[ویرایش]

  دوره سال کارگردان برنده برای کارگردانی فیلم

  ۱ ۱۳۶۱ — ۲ ۱۳۶۲ خسرو سینایی ۳ ۱۳۶۳ یدالله صمدی ۴ ۱۳۶۴ کیانوش عیاری

  ۵ ۱۳۶۵ عباس کیارستمی

  ۶ ۱۳۶۶ کیانوش عیاری ۷ ۱۳۶۷ محسن مخملباف

  ۸ ۱۳۶۸ داریوش مهرجویی

  ۹ ۱۳۶۹ واروژ کریم‌مسیحی

  ۱۰ ۱۳۷۰ رخشان بنی‌اعتماد

  ۱۱ ۱۳۷۱ سیروس الوند

  ۱۲ ۱۳۷۲ محمد بزرگ‌نیا

  ۱۳ ۱۳۷۳ داریوش مهرجویی

  ۱۴ ۱۳۷۴ کیومرث پوراحمد

  ۱۵ ۱۳۷۵ مجید مجیدی

  ۱۶ ۱۳۷۶ ابراهیم حاتمی‌کیا

  ۱۷ ۱۳۷۷ رسول ملاقلی‌پور

  ۱۸ ۱۳۷۸ بهمن فرمان‌آرا

  ۱۹ ۱۳۷۹ مجید مجیدی

  ۲۰ ۱۳۸۰ رسول صدرعاملی

  ۲۱ ۱۳۸۱ رضا میرکریمی

  ۲۲ ۱۳۸۲ احمدرضا درویش

  ۲۳ ۱۳۸۳ مجید مجیدی ۲۴ ۱۳۸۴ اصغر فرهادی

  ۲۵ ۱۳۸۵ محمد حسین لطیفی

  ۲۶ ۱۳۸۶ مجید مجیدی ۲۷ ۱۳۸۷ اصغر فرهادی

  ۲۸ ۱۳۸۸ ابراهیم حاتمی‌کیا

  ۲۹ ۱۳۸۹ اصغر فرهادی

  ۳۰ ۱۳۹۰ پرویز شیخ طادی

  ۳۱ ۱۳۹۱ پرویز شهبازی

  ۳۲ ۱۳۹۲ احمدرضا درویش

  ۳۳ ۱۳۹۳ ابوالحسن داوودی

  ۳۴ ۱۳۹۴ سعید روستایی

  ۳۵ ۱۳۹۵ وحید جلیلوند

  ۳۶ ۱۳۹۶ ابراهیم حاتمی‌کیا

  بهرام توکلی ۳۷ ۱۳۹۷ نرگس آبیار

  ۳۸ ۱۳۹۸ محمدحسین مهدویان

  ۳۹ ۱۳۹۹ مهدی جعفری یدو

  ۴۰ ۱۴۰۰ رضا میرکریمی نگهبان شب

  گسترش نبو

  بهترین کارگردانان جشنوارهٔ فیلم فجر

  گسترش نبو جشنواره فیلم فجر

  رده‌ها: برندگان سیمرغ بلورین بهترین کارگردانیجوایز بهترین کارگردانیسیمرغ بلورین

  منبع : fa.wikipedia.org

  صاحبان بیشترین سیمرغ

  جشنواره فیلم فجر از بهمن ماه امسال وارد سی‌ و هشتمین سال فعالیت خود می‌شود. طی سی و هفت دوره گذشته ده‌ها سیمرغ بلورین، دیپلم افتخار و تقدیرنامه در بخش‌های مختلف از کارگردانی گرفته تا جلوه‌های ویژه تصویری و میدانی، به بهترین‌های هر بخش اهدا شده است که تعداد زیادی هرگز، برخی یک و اندکی بیش از یک بار این جایزه را در شب اختتامیه جشنواره با خود به خانه برده‌اند.

  صاحبان بیشترین سیمرغ

  ۱۳۹۸/۱۲/۰۶ ۰۳:۵۹:۰۰ |

  خانه | فرهنگ و هنر | سینما | کد خبر: ۹۴۹۱۰۶ ارسال به دیگران |

  جشنواره فیلم فجر از بهمن ماه امسال وارد سی‌ و هشتمین سال فعالیت خود می‌شود. طی سی و هفت دوره گذشته ده‌ها سیمرغ بلورین، دیپلم افتخار و تقدیرنامه در بخش‌های مختلف از کارگردانی گرفته تا جلوه‌های ویژه تصویری و میدانی، به بهترین‌های هر بخش اهدا شده است که تعداد زیادی هرگز، برخی یک و اندکی بیش از یک بار این جایزه را در شب اختتامیه جشنواره با خود به خانه برده‌اند.

  به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ ضمن احترام به آنانی که هنوز تندیس این پرنده قاف نشین را در آغوش موفقیت نگرفته‌اند و دیگرانی که اندک باری به وصالش رسیده‌اند، به آنانی پرداخته‌ایم که ویترین افتخارات سینمایی‌شان دیگر جایی برای حتی یک سیمرغ اضافه هم ندارد؛ بله درست حدس زدید: «رکوردداران دریافت سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر» در سی وهفت دوره گذشته منظور نظرمان است. در این گزارش به رکورد داران سیمرغ در بخش های مختلف جشنواره می پردازیم.

  رکوردار دریافت سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی

  رکورددار دریافت سیمرغ بهترین کارگردانی در 37 دوره گذشته جشنواره فیلم فجر کسی نیست جز مجیدی مجیدی، کارگردان شهیر سینمای ایران که آثارش علاوه بر جشنواره‌های داخلی، در بسیاری از جشنواره‌های معتبر بین‌الملی نیز موفق به کسب جوایز متعدد شده‌اند. مجیدی از جمله هنرمندانی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی با ورود به حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، این مکان را محملی مناسب برای بروز افکار و عقاید ایدئولوژیک خود در قالب هنر تشخیص داد. مجیدیِ دهه ۶۰ که هنوز سودای کارگردانی در سر  ندارد تمام وقت خود را به بازی در آثار دیگر دست پرورده‌های حوزه هنری چون محسن مخملباف، حمیدرضا آشتیانی‌پور و محمد کاسبی صرف کرد. حاصل این دهه در کارنامه مجیدی ۱۰ فیلم «توجیه»، «مرگ دیگری»، «دو چشم بی سو»، «استعاذه»، «بایکوت»، «تیرباران»، «قاصد»، «در جستجوی قهرمان»، «شنا در زمستان» و «تا مرز دیدار» است. دهه ۷۰ و ۸۰ اما حکایتی دیگر برای این بازیگر پرکار دهه ۶۰ داشت. مجیدی در این دهه جای خود را از جلوی دوربین به پشت آن تغییر داد و با «بدوک» ورود به دنیای کارگردانی سینما را جشن گرفت. «بدوک» در دهمین جشنواره فیلم فجر سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول را برای مجید مجیدی به ارمغان آورد. قسمت این بود که مزه سیمرغ «بدوک» تا مدت ۲۰ سال از زیر زبان کارگردانش خارج نشود چه آنکه مجیدی از «بدوک» به بعد ۶ فیلم دیگر نیز مقابل دوربین برد که هر ۶ تا سیمرغ‌هایی رنگارنگ از جایزه بهترین کارگردانی گرفته تا بهترین فیلم را برایش در پی داشتند. از این میان ۴ سیمرغ بلورین برای فیلم‌های «بچه‌های آسمان» (جشنواره پانزدهم)، «باران» (جشنواره نوزدهم)، «بید مجنون» (جشنواره بیست و سوم) و «آواز گنجشک‌ها» (جشنواره بیست و ششم) مجیدی را به نفر اول جدول رکوردداران دریافت سیمرغ در بخش بهترین کارگردانی تبدیل ساختند.

  رکوردار دریافت سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه

  در بخش  سیمرغ بهترین فیلمنامه کامبوزیا پرتوی که موفق به دریافت 4 سیمرغ بلورین جشنواره فجر برای بهترین فیلمنامه شده‌است رکورد دار است. چرا که تا جشنواره سی و سوم نام کامبوزیا پرتوی در کنار اسامی رخشان بنی اعتماد و داریوش مهرجویی به عنوان رکورد داران این بخش مطرح بود اما با گذشت دوره های سی و پنجم و سی و ششم جشنواره فجر کامبوزیا پرتوی طی دو سال متوالی برنده سیمرغ بهترین فیلمنامه شد و نام خود را به عنوان  رکورد دار این  بخش ثبت کرد.

  رکوردار دریافت سیمرغ بلورین بهترین چهره پردازی

  در بخش سیمرغ بلورین بهترین چهره‌پردازی، ۲ چهره‌پرداز از دو نسل متفاوت گوی سبقت را از دیگر همکاران تا سی و سومین دوره از جشنواره فیلم فجر ربوده و رکورددار دریافت این جایزه بودند. عبداله اسکندری و سعید ملکان هر کدام با دریافت ۴ سیمرغ در این بخش مکانی ثابت را در جدول رکوردداران از آن خود کرده‌ بودند. اما سعید ملکان با دریافت دو سیمرغ بلورین چهره پردازی دیگر برای فیلم های ابد ویک روز و امکان مینا در سی وچهارمین دوره جشنواره فجر و فیلم تنگه ابوقریب در سی و ششمین دوره از این جشنواره از عبدالله اسکندری پیشی گرفت و نام خود را به عنوان رکورد دار سیمرغ بهترین چهره پردازی ثبت کرد.

  رکوردار دریافت سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه و لباس

  در بخش طراحی صحنه و لباس همانند بخش‌های فیلمنامه‌نویسی، چهره‌پردازی و احتمالاً آهنگسازی بیش از یک رکوردشکن داریم. ایرج رامین‌فر با جایزه‌ای که در جشنواره بیست نهم برای فیلم «جرم» دریافت کرد با یک جهش خود را به امیر اثباتی رساند تا هر ۲ با سابقه ۴ بار دریافت سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه و لباس جشنواره فیلم فجر، در صدر لیست جدول رکوردداران این بخش قرار بگیرند. از امیر اثباتی شروع می‌کنیم که اولین سیمرغ خود را سال ۱۳۷۵ و در جشنواره پانزدهم برای فیلم «سرزمین خورشید» از دستان هیئت داوران دریافت کرد. اثباتی برای دومین سیمرغ خود چندان انتظار نکشید و آن را یک سال بعد با «بانوی اردیبهشت» مال خود ساخت. «دوئل» احمدرضا درویش سومین جایزه را در جشنواره بیست و دوم به او داد و این پرونده با سیمرغ چهارم و فیلم «خیلی دور خیلی نزدیک» بسته شد. اما برخلاف امیر اثباتی، ایرج رامین‌فر کمی بیشتر برای به دست آوردن اولین سیمرغ بلورین زندگی‌اش انتظار کشید و ۴ سال بعد از او جایزه بهترین طراحی صحنه و لباس را در جشنواره نوزدهم برای فیلم «سگ کشی» دریافت کرد. فاصله رامین‌فر تا صید دومین سیمرغ بلورین مسافتی بود از «سگ کشی» بیضایی تا «شاهزاده ایرانی» محمد نوری‌زاد. ۲ سیمرغ بلورین آخر او طی همکاری با ۲ کارگردان قدیمی سینمای ایران حاصل شد. «وقتی همه خوابیم» ساخته بهرام بیضایی و «جرم» اثر مسعود کیمیایی سومین و چهارمین سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه و لباس را برای رامین‌فر به ارمغان آوردند و این پرونده نیز بدین سان به بایگانی خاطره‌ها رفت.

  منبع : www.borna.news

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 13 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید