این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  کسی که از تصور حادثه یا اتفاقی بد نگران و پریشان است

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  کسی که از تصور حادثه یا اتفاقی بد نگران و پریشان است را از این سایت دریافت کنید.

  ptsd

  PTSD یا اختلال اضطراب پس از سانحه یکی از انواع اختلالات اضطرابی است که پس از رخ دادن یک حادثه یا اتفاق تلخ، وحشتناک و ناراحت‌کننده بروز می‌کند.

  اختلال استرس پس از سانحه و چالش‌های آن

  نویسنده : تیم تحریریه افق سلامت

  تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۹/۱۳

  در این مقاله می‌خوانید:

  تعریف ptsd علائم PTSD

  اختلال استرس پس از سانحه درباره چه اتفاقاتی رخ می‌دهد؟

  عوارض PTSD چیست؟ درمان PTSD

  نکاتی برای کمک به روند درمان PTSD

  بهترین کلینیک برای درمان اختلال استرس پس از سانحه

  تابه‌حال برایتان اتفاق افتاده است که در پی رخ دادن یک اتفاق، چندین بار بعد از آن هم حس ترس، وحشت یا اضطراب آن لحظه برایتان تداعی شود؟

  برای مثال سال‌ها پیش یک تصادف شدید داشته‌اید که بسیار ناگهانی و دردآور بوده است. اما، همچنان پس از گذشت چندین سال از آن تجربه، حس ترس، اضطراب و حتی شدت آن حادثه را احساس می‌کنید و یا با دیدن صحنه تصادف، تصاویر آن برایتان زنده می‌شود.

  همه ما در زندگی رخ‌دادها و اتفاقات تلخی را تجربه می‌کنیم که در بسیاری از موارد رخ دادن آن‌ها به خواست ما هیچ ارتباطی ندارد. مثلا در زندگی‌مان، عزیزی را از دست می‌دهیم، فردی ما را رها می‌کند و می‌رود، صحنه تلخی را می‌بینیم و ... و همه این اتفاقات، حال روحی ما را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

  در برخی موارد، یک بار تجربه کردن یک اتفاق، بارها در زندگی‌مان تکرار و ادامه‌دار می‌شود و تمامی حالات دردآور یا نگران‌کننده آن برایمان زنده می‌شود.

  در این مطلب قرار است درباره اختلال استرس پس از سانحه کنیم. اختلالی که ممکن است برای هر کسی در طول زندگی او اتفاق بیفتد. اگر می‌خواهید مهم‌ترین نشانه های اختلال استرس پس از سانحه را بدانید و آن را درمان کنید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

  تعریف ptsd

  PTSD یا اختلال اضطراب پس از سانحه یکی از انواع اختلالات اضطرابی است که بسیاری از افراد و حتی کودکان به آن مبتلا می‌شود. این اختلال پس از رخ دادن یک حادثه یا اتفاق تلخ، وحشتناک و ناراحت‌کننده بروز می‌کند.

  بهترین و ساده‌ترین تعریف از اختلال استرس پس از سانحه این است که، PTSD، نوعی عارضه طولانی مدت است که پس از مواجهه فرد با عوامل  استرس‌زای شدید بروز می‌کند. شدت این اختلال در بسیاری از موارد آنقدر زیاد است که زندگی طبیعی فرد را مختل می‌کند.

  درباره اختلال استرس پس از سانحه باید این نکته را در نظر بگیرید که لزوما همه افرادی که یک تجربه تلخ داشته‌اند، به این اختلال مبتلا نمی‌شوند. چراکه اغلب افراد پس از پشت سر گذاشتن یک تجربه ناخوشایند پس از چند هفته با آن کنار می‌آیند و احساسات تلخ ناشی از آن برای آن‎ها التیام می‌یابد.

  اما، در اختلال استرس پس از سانحه افراد تمامی احساسات، اضطراب و ترسی را که در گذشته تجربه کرده‌اند، بارها و پس از گذشت مدت‌ها تجربه می‌کنند!

  به زبان ساده کسانی که به PTSD مبتلا هستند، حوادث گذشته خود را برای سال‌ها و به صورت مکرر تجربه می‌کنند.

  علائم PTSD

  علائم PTSD یا همان اختلال استرس پس از سانحه ممکن است پس از یک ماه از رخ دادن اتفاقات بروز کند. حتی در برخی افراد علائم این اختلال تا ماه‌ها یا سال‌ها بعد از اتفاق، علامتی بروز نمی‌کند. اما، به طور کلی نشانه های PTSD می‌توانند زندگی طبیعی، روزمره و کار و فعالیت یا روابط فرد را با دیگران محدود کرده و زندگی او را با چالش‌های جدی مواجه کنند.

  مهم‌ترین علائم PTSD را می‌توان در موارد زیر دسته‌بندی کرد:

  اجتناب و بی‌تفاوتی

  یکی از مهم‌ترین علائم PTSD اجتناب و بی‌تفاوتی است که در برخی از افراد بروز می‌کند. می‌توان گفت تقریبا همه ما برای بیرون آمدن از حال بد، دوری از ترس و استرس‌های خود، گاهی به انجام کارهای بی‌ربط روی می‌آوریم تا حواس خود را پرت کنیم.

  برخی از افرادی که به اختلال استرس پس از سانحه دچار می‌شوند، به شکل کاملا افراطی، روش اجتناب، دوری‌گزینی و بی‌تفاوتی را انتخاب می‌کنند.

  در این شرایط ارتباط خود را با دیگران بسیار محدود می‌کنند، درباره حادثه‌ای که برایشان رخ داده هیچ حرفی نمی‌زنند و به نظر می‌رسد که در برخورد با آن کاملا بی‌تفاوت هستند.

  نشانه‌های اجتناب عموما موارد زیر هستند:

  دوری کردن از فکر یا صحبت درباره رویداد پیش آمده.

  دوری از افراد، مکان‌ها، صداها و هر چیزی که حادثه را به فرد یادآوری می‌کند.

  بروز تغییرات منفی در تفکر یا خلق‌وخوی فرد.

  تکرار حادثه در ذهن و کابوس

  علائم اختلال PTSD گاهی به صورت تکرار حادثه و کابوس دیدن در خواب و حتی بیداری بروز می‎کند.

  خیلی وقت‌هابا اینکه این حادثه و اتفاق فقط در ذهن شما تکرار می‌شود، اما احساسات ناشی از آن آنقدر قوی و واقعی ظاهر می‌شوند که در مواردی حتی احساسات فیزیکی که در هنگام رخ دادن حادثه تجربه کرده‌اید را دوباره احساس می‌کنید. مانند درد، فهمیدن بوها یا شنیدن صداها و ... .

  گاهی اتفاقات بسیار عادی و روزمره باعث یادآوری حادثه می‌شود.

  ماندن در حالت آماده باش

  علائم اختلال استرس پس از سانحه در برخی افراد به شکل باقی ماندن در حالت آماده باش خودش را نشان می‌دهد. به این صورت که بدن فرد پس از رخ دادن حادثه خاصی، دیگر آرامش را تجربه نمی‌کند. در واقع فرد به صورت ناخودآگاه همیشه در یک حالت آماده باش برای مقابله با حوادث مشابه با آن قرار می‌گیرد.

  داشتن اضطراب دائمی و به‌سختی به خواب رفتن از جمله مهم‌ترین موارد در این نشانه است.

  وجود خاطرات آزاردهنده

  یادآوری خاطرات دردناک رویداد به صورت ناخواسته.

  پریشانی ذهنی و عاطفی و تحت تاثیر قرار گرفتن روابط.

  واکنش جسمی شدید نسبت به چیزهایی که فرد را به یاد حادثه می‌اندازد.

  برانگیختگی یا واکنش‌گری

  بروز این اختلال در افراد باعث برانگیختگی یا واکنش‌گری آن‌ها می‌شود که با برخی رفتارها بروز می‌کند. مانند:

  منبع مطلب : ofoghsalamat.com

  منبع مطلب : chromewebdata

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 9 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید