این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  کوبیدن چیزی به شکل بسیار صاف که اغلب برای دستورالعمل

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  کوبیدن چیزی به شکل بسیار صاف که اغلب برای دستورالعمل را از این سایت دریافت کنید.

  مجموعه دستورالعمل

  مجموعه دستورالعمل

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  کد ماشین مفاهیم کلی مجموعه دستورالعمل آپ‌کد کد غیرقانونی جدول اپکد عملوند دستورالعمل ها NOP (کد)

  شاخه (علوم کامپیوتر)

  Indirect branch Repeat instruction دستورالعمل اجرایی نبو

  در علوم رایانه، یک معماری مجموعهٔ دستورالعمل (به انگلیسی: instruction set architecture (ISA))، نوعی مدل انتزاعی از یک رایانه است که به آن معماری یا معماری رایانه نیز می‌گویند. نمود یک آی‌اس‌ای، مثلاً یک واحد پردازش مرکزی، پیاده‌سازی (به انگلیسی: implementation) نام دارد.

  به‌طور کلی یک آی‌اس‌ای، بیانگر انواع دادهٔ مورد پشتیبانی، رجیسترها، پشتیبانی سخت‌افزاری برای مدیریت حافظه اصلی، ویژگی‌های اساسی (همچون پایداری حافظه، حالت‌های آدرس‌دهی، حافظهٔ مجازی) و مدل ورودی/خروجی خانواده‌ای از پیاده‌سازی‌های آی‌اس‌ای مورد نظر است.

  یک آی‌اس‌ای، رفتار کد ماشین را که روی پیاده‌سازی‌های آن آی‌اس‌ای اجرا می‌شود، مشخص می‌کند؛ به گونه‌ای که وابستگی به مشخصات آن پیاده‌سازی نداشته باشد و بدین طریق موجب سازگاری باینری (به انگلیسی: binary compatibility) بین پیاده‌سازی‌ها می‌شود. این امر امکان پیاده‌سازی‌های متعدد از یک آی‌اس‌ای که از لحاظ عملکرد، اندازه فیزیکی و قیمت تفاوت دارند ولی می‌توانند کد ماشین یکسانی را اجرا کنند، فراهم می‌آورد، به گونه‌ای که می‌توان یک ماشین با عملکرد پایین و قیمت پایین را با یک ماشین با قیمت بالاتر و عملکرد بالاتر، بدون نیاز به تعویض نرم‌افزار جایگزین کرد. همچنین، این قابلیت باعث تکامل ریزمعماری‌های پیاده‌سازی‌های این آی‌اس‌ای می‌شود؛ به نحوی که، یک پیاده‌سازی جدیدتر با کارایی بالاتر از یک آی‌اس‌ای، بتواند نرم‌افزاری را اجرا کند که روی نسل‌های پیشین پیاده‌سازی کار می‌کند.

  اگر یک سیستم‌عامل، یک واسط دودویی کاربردی استاندارد و سازگار را برای یک آی‌اس‌ای خاص حفظ کند، آنگاه کد ماشین برای آن آی‌اس‌ای و سیستم‌عامل، روی پیاده‌سازی‌های بعدی آن در آینده و نسخه‌های جدیدتر آن سیستم‌عامل نیز اجرا خواهد شد. با این وجود، اگر یک آی‌اس‌ای، اجرای چندین سیستم‌عامل را پشتیبانی کند، این تضمین وجود ندارد که کد ماشین برای یک سیستم‌عامل، روی سیستم‌عامل دیگر اجرا شود، مگر اینکه سیستم‌عامل اول از اجرای کد ماشین ساخته شده برای سیستم‌عامل دیگر پشتیبانی کند.

  یک آی‌اس‌ای را می‌توان با اضافه کردن دستورالعمل‌ها یا سایر قابلیت‌ها یا اضافه کردن پشتیبانی برای آدرس‌ها و مقادیر دادهٔ بزرگتر، بسط داد. در این حالت یک پیاده‌سازی از آی‌اس‌ای‌های بسط یافته را کماکان می‌توان برای اجرای کد ماشین برای نسخه‌هایی از همان آی‌اس‌ای بدون بسط‌های ذکر شده، استفاده کرد. کدهای ماشینی که از این بسط‌ها استفاده می‌کنند، فقط روی پیاده‌سازی‌هایی اجرا می‌شوند که از این بسط‌ها پشتیبانی کنند.

  این قابلیت‌های فراهم کردن سازگاری باینری، باعث شده‌است که آی‌اس‌ای‌ها، یکی از اساسی‌ترین فرم‌های انتزاعی در رایانش باشند.

  مرور[ویرایش]

  معماریِ مجموعه دستورالعمل را باید از ریزمعماری (به انگلیسی: microarchitecture) افتراق داد. ریزمعماری، مجموعه‌ای از تکنیک‌های طراحی پردازنده است که در یک پردازنده خاص برای پیاده‌سازی مجموعهٔ دستورالعمل استفاده می‌شود. پردازنده‌هایی با ریزمعماری‌های متفاوت می‌توانند یک مجموعه دستورالعمل مشترک داشته باشند. برای مثال، اینتل پنتیوم و Advanced Micro Devices Athlon تقریباً نسخه‌های مشابهی از مجموعه دستورالعمل x86 را پیاده‌سازی می‌کنند، اما دارای طراحی داخلی کاملاً متفاوتی هستند.

  طبقه‌بندی آی اس ای[ویرایش]

  یک آی اس ای را می‌توان به شیوه‌های مختلفی طبقه‌بندی کرد. یک روش طبقه‌بندی معمول بر مبنای پیچیدگی معماری است. یک (complex instruction set computer) دارای دستورالعمل‌های اختصاصی بسیاری است، که برخی از آن‌ها ممکن است به ندرت در برنامه‌های عملی استفاده شوند. یک (reduced instruction set computer)، با پیاده‌سازی کارامد صرف دستورالعمل‌هایی که به‌طور مکرر در برنامه‌ها استفاده می‌شوند، پردازنده را ساده می‌کند، در عین حال، عملیات کمتر رایج، از طریق ساب روتین‌ها پیاده‌سازی می‌شوند، که در نتیجه، افزایش زمان اجرای پردازنده، با استفاده خیلی کم از این عملیات جبران می‌شود.[۱]

  سایر انواع آی اس ای، عبارتند از: معماری‌های (very long instruction word) و معماری‌های بسیار مشابه آن نظیر، (long instruction word) و (explicitly parallel instruction computing). هدف از این معماری‌ها بهره‌گیری از موازی گرایی سطح-دستورالعمل با استفاده از سخت‌افزار کمتر در مقایسه با RISC و CISC است. این معماری‌ها برای دستیابی به این هدف، کامپایلر را مسئول مشکلات دستورالعمل و زمان‌بندی می‌کنند.

  معماری‌هایی با پیچیدگی‌های حتی کمتر مورد مطالعه قرار گرفته‌اند، نظیر: (minimal instruction set computer) و (one instruction set computer). این موارد از لحاظ تئوری اهمیت دارند اما استفاده تجاری نداشته‌اند.

  دستورالعمل‌ها[ویرایش]

  زبان ماشین از عبارت‌ها یا دستورالعمل‌های گسسته تشکیل شده‌است. در معماری پردازش، یک دستورالعمل ممکن است حاوی:

  آپ کد (opcode)، دستورالعملی که قرار است اجرا شود (مثلاً جمع، کپی، تست)

  هر گونه عملوند آشکار:

  رجیسترها مقادیر ثابت/ لیترال

  حالت‌های آدرس‌دهی مورد استفاده برای دسترسی به حافظه باشند.

  با ترکیب کردن این دستورالعمل‌های ساده، که به‌طور متوالی اجرا می‌شوند، یا هدایت توسط دستورالعملهای جریان کنترل، عملیات پیچیده تری تولید می‌شوند.

  انواع دستورالعمل[ویرایش]

  مثال‌هایی از عملیاتی که در بسیاری از مجموعه‌های دستورالعمل مرسوم هستند عبارتند از:

  مدیریت ارع داده و عملیات حافظه[ویرایش]

  کردن یک رجیستر به یک مقدار ثابت

  کردن داده از یک مکان حافظه یا یک رجیستر به یک مکان حافظه یا یک رجیستر دیگر (یک دستورالعمل ماشین معمولاً move نام دارد، با این حال این اصطلاح گمراه کننده است). برای ذخیره کردن محتوای یک رجیستر، نتیجهٔ یک محاسبه، یا استخراج دادهٔ ذخیره شده برای انجام یک محاسبه بعدی روی آن استفاده می‌شود. این‌ها معمولاً عملیات بارگذاری و ذخیره‌سازی (load and store) نام دارند.

  و داده از ابزارهای سخت‌افزاری

  منبع : fa.wikipedia.org

  روش تدوين دستورالعمل های کاری و صنعتی

  دستورالعمل هاي كاري بايستي براي تشريح نحوه انجام تمامي كارهايي كه نبودن دستورالعمل مي تواند بر انجام آن ها تاثير نامطلوب بگذارد، تهيه و برقرار نگه داشته شوند.راه هاي زيادي براي تهيه و ارايه دستورالعمل هاي كاري وجود دارد. مطالبی که در ادامه آورده شده است مبتنی بر استانداردهای تهیه فرم ها و دستورالعمل ها می باشد.

  روش تدوین دستورالعمل های کاری و صنعتی

  مکان شما: خانه / مقالات ویکی فرم / مقالات ویکی فرم /

  روش تدوین دستورالعمل های کاری و صنعتی

  دستورالعمل های کاری بایستی برای تشریح نحوه انجام تمامی کارهایی که نبودن دستورالعمل می تواند بر انجام آن ها تاثیر نامطلوب بگذارد، تهیه و برقرار نگه داشته شوند.

  راه های زیادی برای تهیه و ارایه دستورالعمل های کاری وجود دارد. مطالبی که در ادامه آورده شده است مبتنی بر استانداردهای تهیه فرم ها و دستورالعمل ها می باشد.

  ۱- ساختار

  دستورالعمل های کاری بایستی دارای عنوان و شماره منحصر به فرد باشند. به عنوان یک مشاور باید با روشهای گذاشتن عنوان و نحوه شماره گذاری فرم ها و دستورالعمل ها آشنایی داشته باشید. در ویکی فرم شما با فرم ها و دستورالعمل های استاندارد مواجه خواهید بود که نیاز شما را قطعاً برطرف خواهد کرد.

  ساختار و میزان جزییات دستورالعمل های کاری بایستی متناسب با نیازهای کارکنان سازمان باشد و به پیچیدگی کار، روش های مورد استفاده، آموزش های ارایه شده، مهارت ها و شرایط احراز کارکنان بستگی دارد.

  ساختار دستورالعمل های کاری می تواند با ساختار روش های اجرایی مدون متفاوت باشد.

  دستورالعمل های کاری می تواند در روش های اجرایی مدون درج گردد یا به آنها ارجاع داده شود.

  ۲- مندرجات

  دستورالعمل های کاری بایستی فعالیت های مهم را شرح دهند.

  از درج جزییاتی که منجر به کنترل بیشتر بر فعالیت نمی گردد بایستی اجتناب کرد. رعایت این موضوع خود هنر مهمی است. خیلی از مشاوران درگیر انباشت اطلاعات در فرم ها و دستورالعملها می گردند. حجم زیاد اطلاعات در دستورالعمل ها و فرم هنر نیست بلکه هنر شما باید این باشد تا با کمترین اطلاعات و داده ها فرم های استاندارد را تهیه کنید، موضوعی که در ویکی فرم رعایت شده است.

  ارایه آموزش می تواند منجر به کاهش نیاز به دستورالعمل کاری با جزییات زیاد بشود، مشروط بر آن که اشخاص اطلاعات لازم برای انجام درست کارهای خود را کسب کرده باشند.

  ۳- انواع دستورالعمل های کاری

  اگرچه برای دستورالعمل های کاری ساختار خاصی الزام نشده است ولی معمولا بایستی دامنه کار و اهداف را بیان نماید و به روش های اجرایی مدون مرتبط نیز ارجاع دهند.

  جدا از اینکه هر شکل یا ترکیبی انتخاب شود، دستورالعمل کاری بایستی مطابق با ترتیبات یا توالی عملیات باشد و الزامات و فعالیت های مرتبط را به دقت منعکس نماید. به منظور کاهش سردرگمی و عدم اطمینان بهتر است ساختار و شکل ثابتی برای دستورالعمل های کاری تعیین شده و حفظ گردد.

  یادآوری ۱: دستورالعمل های کاری می توانند مدون باشند یا نباشند.

  یادآوری ۲: دستورالعمل های کاری می توانند مثلا به صورت شرح مکتوب تفصیلی، نمودارهای گردش کار، قالب ها، الگوها، یادداشت های فنی درج شده در نقشه ها، مشخصه های کتابچه راهنمای تجهیزات، تصاویر، نوارهای ویدیو، چک لیست ها یا ترکیبی از آان ها باشند. دستورالعمل کاری بایستی تمامی مواد، تجهیزات و مستندات مورد استفاده را شرح دهد. در موارد کاربردی، دستورالعمل های کاری شامل معیارهای پذیرش هستند.

  یادآوری ۳: هر گاه عملی باشد ماهیت تغییرات بایستی در دستورالعمل های کاری یا ضمایم مناسب مشخص گردد.

  دستورالعمل استاندارد در ویکی فرم

  الگوی تدوین دستورالعمل کاری در ویکی فرم

  ۱- هدف ودامنه کاربرد:

  بیان مختصر و مفید منظور انجام کار و گستره کاربرد آن

  ۲ تعاریف:

  شرح عبارات، کلمات و ترکیباتی که امکان برداشت های مختلف از آن وجود دارد. چنانچه نیازی بـه تعریف وجودنداشت،‏‏‏‏‏‏‏‌ عین جمله‏‏‏‏‏‏ “ کلیه عبارت های ‌بکاررفته دراین سند کاملاً گویا بوده و نیازی به تعریف ‏ندارند“ ‏‏‏درج گردد.

  ۳- مهارت مسئول:

  شــرح مختصر و مفیدی از میزان تحصیلات، آموزش، تجربه، مهارت ها و توانایی های مـورد نیـاز انجام دهنده کار

  ۴- منابع و مراجع (مستندات و سوابق) موردنیاز:

  فهرست مواد، تجهیزات، مدارک، داده ها و اطلاعاتی که برای انجام کار به وجود آنها نیاز است.

  ۵- دستورالعمل:

  شرح دقیق و اثربخش کار با رعایت موارد زیر:

  ۵-۱- ترتیب عملیات معین باشد.

  ۵-۲- هیچ گونه ابهامی برای مجری دستورالعمل پیش نیاید.

  ۵-۳- اجــرای دستورالعمل بستگی به مجری نداشته باشد (برداشت ها متفاوت نباشد و مراحل آن بـــه طــورمتفاوت تعبیر و اجرا نشود.)

  ۵-۴- عملیات خاتمه پذیرباشد.

  ۵-۵- حالت افعال به کاربرده شده امری (دوم شخص جمع) باشد.

   اصول کلی در نوشتن دستورالعمل

  در نوشتن دستورالعمل بر خلاف دیگر نوشته ها که در آنها استفاده ازکلمات و جملات طولانی مهارت نویسنده را می رساند ، می بایست بر مختصر و ساده بودن جملات تاکید شود. به طور کلی اصول لازم در نوشتن دستورالعمل عبارتند از :

  از جملات کوتاه استفاده شود.

  جملات می بایست به صورت امری باشند. (کلید باید روشن شود به جای کلید را روشن کنید)

  جمله باید ساده باشد و به خواننده بگوید چه کاری باید انجام دهد.

  در دستورالعمل ها نبایستی از اختصارات و مخفف ها استفاده شود.

  حتی الامکان از کلمات کوتاه استفاده شود. ( مثلا زیاد کنید به جای افزایش دهید)

  هیچ گاه نبایستی فرض شود که خواننده چیزی را می داند.

  منبع : wikiform.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 10 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید