این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  گیاهان هنگام فتوسنتز گاز را جذب و گاز را تولید میکند

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  گیاهان هنگام فتوسنتز گاز را جذب و گاز را تولید میکند را از این سایت دریافت کنید.

  فتوسنتز چیست و فرایند آن چگونه انجام می‌شود؟

  فتوسنتز چیست؟‌ فتوسنتز فرآیندی است که در آن انرژی نورانی به انرژی شیمیایی تبدیل شده و سپس از این انرژی شیمیایی بعنوان سوخت فعالیت‌های سلولی استفاده می‌شود.

  فتوسنتز چیست و فرایند آن چگونه انجام می‌شود؟

  ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ توسط واحد آموزش (بروزرسانی: ۱۹ فروردین ۱۴۰۰)

  فتوسنتز چیست؟ فتوسنتز فرآیندی است که در آن انرژی نورانی به انرژی شیمیایی تبدیل شده و سپس از این انرژی شیمیایی بعنوان سوخت فعالیت‌های سلولی استفاده می‌شود. انرژی شیمیایی به‌شکل قندها ذخیره می‌شود که از آب و دی‌اکسیدکربن ساخته می‌شوند.

  در تعریف فتوسنتز چنین آمده که این فرآیند منحصرا در کلروپلاست‌ها و ازطریق رنگدانه‌های فتوسنتزی نظیر کلروفیل a، کلروفیل b، کاروتن و گزانتوفیل رخ می‌دهد. همه گیاهان سبز و چند ارگانیسم اتوتروف دیگر از فتوسنتز استفاده می‌کنند تا مواد غذایی خود را با استفاده از دی‌اکسیدکربن، آب و نور خورشید بسازند. اکسیژن، محصول فرعی فرآیند فتوسنتز است.

  فتوسنتز در زیست‌شناسی چیست؟

  فتوسنتز علاوه بر گیاهان سبز درباره ارگانیسم‌های دیگر نیز بکار می‌رود. این ارگانیسم‌ها شامل چندین پروکاریوت ازجمله سیانوباکتری‌ها و باکتری‌های گوگردی سبز و ارغوانی هستند. فتوسنتز در این ارگانیسم‌ها درست مانند گیاهان سبز است.

  سپس از گلوکزی که طی فتوسنتز تولید می‌شود بعنوان سوخت فعالیت‌های سلولی گوناگون استفاده می‌شود. محصول فرعی این فرآیند فیزیوشیمیایی، اکسیژن است.

  جلبک‌ها نیز با فتوسنتز انرژی خورشیدی را به انرژی شیمیایی تبدیل می‌کنند. اکسیژن بعنوان محصول فرعی آزاد شده و نور نیز بعنوان فاکتور اصلی برای تکمیل فرآیند فتوسنتز درنظر گرفته می‌شود.

  زمانی‌که گیاهان از انرژی نورانی استفاده می‌کنند تا دی‌اکسیدکربن و آب را به گلوکز و اکسیژن تبدیل کنند فتوسنتز رخ می‌دهد. برگ‌ها اندامک‌های سلولی میکروسکوپی بنام کلروپلاست دارند.

  هر کلروپلاست یک رنگدانه سبزرنگ بنام کلروفیل دارد. مولکول‌های کلروفیل انرژی نورانی را جذب می‌کنند درحالیکه دی‌اکسیدکربن و اکسیژن از طریق منافذ روزنه هوایی موجود در اپیدرمیس برگ‌ها وارد می‌شوند.

  محصول فرعی دیگر فتوسنتز قندهایی نظیر گلوکز و فروکتوز هستند.

  سپس این قندها به ریشه، ساقه، برگ، میوه، گل و دانه‌ها فرستاده می‌شوند. به‌عبارت دیگر گیاهان از این قندها بعنوان منبع انرژی استفاده می‌کنند تا به رشد آنها کمک ‌کند. سپس مولکول‌های این قندها با یکدیگر ترکیب شده و کربوهیدرات‌های پیچیده‌تر نظیر سلولز و نشاسته را می‌سازند. سلولز یک ماده ساختاری است که در دیواره‌های سلولی گیاهان استفاده می‌شود.

  این فرآیند کجا اتفاق می‌افتد؟

  کلروپلاست‌ها محل انجام فتوسنتز در گیاهان و جلبک‌های سبز هستند. همه بخش‌های سبزرنگ گیاه از جمله ساقه‌های سبز، برگ‌های سبز و بخش‌های گل و کاسبرگ کلروپلاست –پلاست‌های سبزرنگ– دارند. این اندامک‌های سلولی فقط در سلول‌های گیاه وجود دارند و درون سلول‌های مزوفیل (میانبرگ) واقع شده‌اند.

  عوامل موثر بر فتوسنتز

  فرآیند فتوسنتز به چند فاکتور نیاز دارد ازجمله:

  شدت نور. افزایش شدت نور به افزایش سرعت فتوسنتز می‌انجامد. به ‌عبارت دیگر، شدت نور کم به سرعت پایین‌تر فتوسنتز می‌انجامد.غلظت CO2. غلظت بالاتر دی‌اکسیدکربن به افزایش سرعت فتوسنتز کمک می‌کند. معمولا محدوده ۳۰۰ تا ۴۰۰ ppm برای فتوسنتز کافی است.دما. برای اجرای موثر فتوسنتز لازم است دما بین ۲۵ تا ۳۵ درجه‌ی سانتی‌گراد باشد.آب. از آنجاییکه آب یک فاکتور مهم در فتوسنتز است کمبود آن باعث بروز مشکلاتی در جذب دی‌اکسیدکربن می‌شود. کمبود آب باعث می‌شود تا سلول‌های نگهبان به منظور حفظ مقدار آب ذخیره‌شده داخلی منفذ روزنه را باز نکنند.آلودگی. آلاینده‌های صنعتی و ذرات دیگر روی سطح برگ نشسته و ممکن است منفذ روزنه را مسدود کنند که خود باعث می‌شود جذب دی‌اکسیدکربن دشوار شود.

  معادله فتوسنتز

  واکنش فتوسنتز دو واکنش‌دهنده یعنی آب و دی‌اکسیدکربن دارد. این دو واکنش‌دهنده دو محصول بنام‌های اکسیژن و گلوکز تولید می‌کنند. بنابراین واکنش فتوسنتز بعنوان یک واکنش گرماگیر درنظر گرفته می‌شود. فرمول فتوسنتز در ادامه آمده است:

  6CO2 + 6H2O —> C6H12O6 + 6O2

  باکتری‌های خاصی، برخلاف گیاهان، اکسیژن را بعنوان محصول فرعی فتوسنتز تولید نمی‌کنند. چنین باکتری‌هایی را باکتری‌های فتوسنتزکننده بی‌هوازی (Anoxygenic photosynthetic bacteria) می‌نامند. باکتری‌هایی که اکسیژن را بعنوان محصول فرعی فتوسنتز تولید می‌کنند، باکتری‌های فتوسنتزکننده هوازی (Oxygenic photosynthetic bacteria) می‌نامند.

  رنگدانه‌های فتوسنتزی

  ۴ نوع رنگدانه متفاوت که در برگ‌ها وجود دارند عبارتند از:

  کلروفیل a کلروفیل b گزانتوفیل‌ها کاروتنوئیدها

  ساختمان کلروفیل

  کلروفیل یک رنگدانه سبز است که در کلروپلاست‌های سلول گیاهی و در مزوزوم‌های سیانوباکتری‌ها وجود دارد. این رنگدانه سبز گیاه را قادر می‌سازد نور خورشید را جذب کند و نقشی حیاتی در فرآیند فتوسنتز ایفا می‌کند. کلروفیل مخلوطی از کلروفیل a و کلروفیل b است.

  علاوه بر گیاهان سبز، ارگانیسم‌های فتوسنتزکننده دیگر انواع گوناگون دیگری از کلروفیل را دارند ازجمله: کلروفیل c1، کلروفیل c2، کلروفیل d و کلروفیل f.

  فرآیند فتوسنتز

  فتوسنتز در سطح سلولی در اندامک‌های سلولی بنام کلروپلاست انجام می‌شود. این اندامک‌ها یک رنگدانه سبز بنام کلروفیل دارند که رنگ سبز شاخص برگ‌ها نیز بدلیل وجود آن است (مسئول رنگ سبز شاخص برگ‌ها هستند).

  همانطور که پیشتر گفته شد فتوسنتز در برگ‌ها و اندامک‌های تخصصی سلول بنام کلروپلاست انجام می‌شود که مسئول این فرآیند هستند. برگ از نظر ساختاری شامل یک دمبرگ، اپیدرمیس و یک پهنک است. از پهنک برای جذب نور خورشید و دی‌اکسیدکربن طی فتوسنتز استفاده می‌شود.

  مراحل فتوسنتز:

  حین فرآیند فتوسنتز دی‌اکسیدکربن ازطریق روزنه وارد می‌شود، آب توسط تارهای ریشه‌ای جذب شده و توسط آوندهای چوبی تا برگ‌ها حمل می‌شود. کلروفیل انرژی نورانی خورشید را جذب می‌کند تا مولکول‌های آب را به هیدروژن و اکسیژن بشکند.

  منبع : vatan.bio

  رفع اشکال و مشاوره تحصیلی

  سامانه پرسش و پاسخ رفع اشکال درسی و مشاوره تحصیلی پاسخ معلمان و دانش‌آموزان به پرسش‌ها اشتراک تجربیات آموزشی دبیران مشاوره تحصیلی رایگان

  جواب دهید............

  ریاضی نهم دوره اول متوسطه

  چرا جواب منفی چهار به توان دو (توان دو بدون منفی) میشه منفی شانزده؟ به پایه کلاس مربوط نیست هر ک ...

  Parsa Yousefzadeh    پاسخ ها : 3       ثبت شده در 7 ساعت قبل

  مشاهده جزئیات

  حاصل عبارت زیر چند رقمی است

  ریاضی هشتم دوره اول متوسطه

  اگر فرمول هم بلد بودید بفرستید.....

  Amir Dfdggfg    پاسخ ها : 1       ثبت شده در 9 ساعت قبل

  مشاهده جزئیات

  حاصل عبارت زیر چند رقمی است

  ریاضی هشتم دوره اول متوسطه

  =1397+1398...+1+2-3-4+5+6-7-8 کسی بلده لطفا فرمولش هم بدید

  Amir Dfdggfg    پاسخ ها : 1       ثبت شده در 11 ساعت قبل

  مشاهده جزئیات

  اگر جواب این سوال را میدانید لطفا بگید

  ریاضی نهم دوره اول متوسطه

  باید به صورت مجموعه ریاضی نوشته شود {D={5,10,17,26

  Mo De    پاسخ ها : 2       ثبت شده در 14 ساعت قبل

  مشاهده جزئیات

  سوال از مبحث احتمال فصل یک ریاضی نهم

  ریاضی نهم دوره اول متوسطه

  چهار جفت کفش مختلف در یک جعبه وجود دارد.دو لنگه کفش به تصادف از جعبه بیرون می آوریم. الف)احتمال ا ...

  حسین قاسم زاده    پاسخ ها : 0       ثبت شده در 14 ساعت قبل

  مشاهده جزئیات

  سلام تو این سوال اشکال دارم

  ریاضی نهم دوره اول متوسطه

  باید به صورت ریاضی بنویسیم این مجموعه رو {A={1٫2٫4٫8٫16

  Mo De    پاسخ ها : 1       ثبت شده در 14 ساعت قبل

  مشاهده جزئیات

  سوال از مبحث احتمال ریاضی نهم فصل یک

  ریاضی نهم دوره اول متوسطه

  تاسی را 15 بار پرتاب می کنیم. احتمال این که 6 بار عدد فرد بیاید چقدر است؟ احتمال این که 10 بار عدد ز ...

  حسین قاسم زاده    پاسخ ها : 0       ثبت شده در 14 ساعت قبل

  مشاهده جزئیات

  سوال از مبحث احتمال ریاضی نهم

  ریاضی نهم دوره اول متوسطه

  اگر یک عدد 4 رقمی کمتر از 5000 به طور تصادفی با ترکیب ارقام 1،3،5،7و9 به وجود آید، احتمال این که عدد ...

  حسین قاسم زاده    پاسخ ها : 0       ثبت شده در 14 ساعت قبل

  مشاهده جزئیات

  مؤسس حکومت صفویه , افشاریه

  مطالعات اجتماعی نهم دوره اول متوسطه

  چه کسی حکومت صفویه را بنیان نهاد ؟ چه کسی حکومت افشاریه را تأسیس نهاد ؟ چه کسی توانست حکومت صفویه ...

  علیرضا سپندیان    پاسخ ها : 1       ثبت شده در 17 ساعت قبل

  مشاهده جزئیات

  سنگ های آذرین , دگرگونی , بیرونی

  علوم تجربی هشتم دوره اول متوسطه

  فرق سنگ های آذرین و دگرگونی چیست ؟ در کدام یک فسیل یافت میشود ؟

  علیرضا سپندیان    پاسخ ها : 1       ثبت شده در 17 ساعت قبل

  مشاهده جزئیات

  منبع : gama.ir

  فتوسنتز

  فتوسنتز

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  طرحی از فتوسنتز در گیاهان. کربوهیدرات‌های تولیدشده در گیاه ذخیره یا توسط خود گیاه مصرف می‌گردد.

  معادله کلی برای انواع مختلف فتوسنتز که در گیاهان رخ می‌دهد.

  تصویری ترکیبی از توزیع جهانی فوتوسنتز، شامل فیتوپلانکتون‌ها و گیاهان خشکی. سرخ تیره و رنگ آبی-سبز، به ترتیب نشان‌دهندهٔ نواحی با فعالیت بالای فتوسنتزی در اقیانوس یا روی زمین می‌باشد.

  فتوسنتز فرآیندی زیست‌شیمیایی است که در آن، انرژی نورانی خورشید توسط گیاهان و برخی از باکتری‌‌ها به انرژی شیمیایی ذخیره‌شده در مواد غذایی آن‌ها تبدیل می‌شود. کمابیش همهٔ جانداران روی زمین به آن وابسته‌اند. در عمل فتوسنتز، اندام‌هایی مانند برگ که دارای سبزینه هستند، کربن دی‌اکسید، آب و نور را جذب کرده و به کلروپلاست می‌رسانند. طی واکنش‌هایی که درون کلروپلاست انجام می‌گیرد، این مواد به اکسیژن و کربوهیدرات‌‌ها تبدیل می‌شوند. همهٔ اکسیژن کنونی موجود بر روی زمین، فراوردهٔ فتوسنتز است. برخی از کربوهیدرات‌های مهم تولیدشده مانند گلوکز، می‌توانند به دیگر مواد آلی، لیپیدها، نشاسته، سلولز و پروتئین تبدیل شوند که برای تبدیل‌شدن به پروتئین، نیاز به نیتروژن دارند. ژان باپتیست ون هلمونت، یکی از نخستین آزمایش‌های مربوط به فتوسنتز را انجام داد.

  همهٔ بخش‌های سبزرنگ گیاه، قادر به انجام عمل فتوسنتز هستند. مادهٔ سبز موجود در گیاهان که سبزینه یا کلروفیل نام دارد، آغازکنندهٔ واکنش‌های فتوسنتز است. فتوسنتز در اندام‌هایی که فاقد سبزینه هستند، انجام نمی‌گیرد. کلروپلاست‌ها که در سلول‌های سبزینه‌دار گیاهان وجود دارند، محل استقرار مولکول‌های سبزینه می‌باشند. سلول‌های برگ، بیشترین مقدار کلروپلاست را دارند و به‌همین دلیل، اندام اصلی فتوسنتز در گیاهان به‌شمار می‌آیند.

  قدمت نخستین فتوسنتز به حدود ۳٫۵ میلیارد سال پیش بازمی‌گردد که در آن واکنش، از هیدروژن و سولفید هیدروژن الکترونی به‌جای آب استفاده شده‌است. حدود یک میلیارد سال پیش، آغازیان با سیانوباکتری‌ها هم‌زیستی کردند که حاصل آن، به وجود آمدن کلروپلاست در گیاهان امروزی است.

  نیاکان آب‌هایی که به‌عنوان منبع الکترون‌ها در فرایند فتوسنتز استفاده می‌شوند، سیانوباکتری‌های منقرض‌شده هستند. داده‌های زمین‌شناسی نشان می‌دهد که تاریخ این رویداد به دورهٔ نخست زمین‌شناسی، میان ۲٫۴۵ تا ۲٫۳۲ میلیارد سال پیش و حتی بسیار بیشتر از آن بازمی‌گردد.

  پژوهشگران دانشگاه تل‌آویو در سال ۲۰۱۰ کشف کردند که زنبور سرخ آسیایی، با استفاده از رنگدانه‌های به‌نام زانتوپترین، نور خورشید را به برق تبدیل می‌کند. این شواهد علمی نشان داد که جانوران نیز در فتوسنتز درگیرند.

  تکامل[ویرایش]

  نمایی از واکنش فتوسنتز

  حدود ۳ میلیارد سال پیش، تنها ۰٫۰۴٪ هواکرهٔ زمین را اکسیژن پوشانده‌بود. هواکرهٔ آن زمان بیشتر از نیتروژن، بخار آب و کربن دی‌اکسید تشکیل شده‌بود. جاندارانی که در آن عصر می‌زیستند، تنها باکتری‌های بی‌هوازی بودند. باکتری‌هایی که بدون نیاز به اکسیژن، مواد آلی را به الکل یا اسید تبدیل می‌کنند و از این راه، انرژی خود را به‌دست می‌آورند. چنین باکتری‌هایی که در هوا می‌زیستند، هم‌اکنون نیز روی زمین فراوانند. حدود ۲٫۵ میلیارد سال پیش، جاندارانی که قادر به انجام عمل فتوسنتز بودند، روی زمین پدیدار شدند و هم‌زمان با رویداد بزرگ اکسیژنی آغاز به آزادسازی اکسیژن از آب کردند. تقریباً همهٔ اکسیژن هواکرهٔ کنونی، محصول فتوسنتز است.[۱]

  گفته می‌شود که نخستین فتوسنتز در حدود ۳٫۵ میلیارد سال پیش رخ‌داده و در آن واکنش، از هیدروژن و سولفید هیدروژن الکترونی به‌جای آب استفاده شده‌است.[۲] سنگواره‌های یافت‌شده نمایان‌گر این هستند که فتوسنتز قدمتی ۳٫۴ میلیارد ساله دارد.[۳] حدود ۲٫۴ میلیارد سال پیش، سیانوباکتری‌ها با آزادسازی اکسیژن، ظاهر زمین را به‌طور دائم تغییر دادند.[۴] حدود یک میلیارد سال پیش، آغازیان با سیانوباکتری‌ها هم‌زیستی کردند[۵] که حاصل آن، به وجود آمدن کلروپلاست در گیاهان امروزی است.[۶]

  معادله شیمیایی فتوسنتز به‌شکل زیر است:[۷][۸][۹][۱۰][۱۱]

  ۶CO۲ + ۶H۲O + Light → C۶H۱۲O۶ + ۶O۲

  اکسیژن + گلوکز → نور + آب + کربن دی‌اکسید

  هم‌زیستی و منشأ کلروپلاست[ویرایش]

  کلروپلاست دیسه‌هایی دارای سبزینه هستند که در سیتوپلاسم یاخته‌های گیاهی یافت می‌شود. این نگاره، کلروپلاست را در گیاه آویشن نشان می‌دهد.

  بسیاری از آبزیان از جمله مرجان‌ها، اسفنج‌ها و شقایق‌های دریایی با جلبک‌هایی که عمل فتوسنتز را انجام می‌دهند، رابطهٔ هم‌زیستی دارند.[۱۲] این هم‌زیستی احتمالاً به‌دلیل کالبدشناسی سادهٔ این جانداران می‌باشد. علاوه بر این، چندی از نرم‌تنان با کلروپلاست جلبک‌ها هم‌زیستی دارند و غذای آن را در بدن خود ذخیره می‌کنند. تغذیه از این جلبک‌ها، نیاز نرم‌تنان به چندین ماه مواد غذایی را برطرف می‌کند.[۱۳][۱۴] برخی از ژن‌های درون هستهٔ سلول‌های گیاهی در نرم‌تنان با تکثیر کلروپلاست، پروتئین لازم برای زنده‌ماندن جاندار را تأمین می‌کند.[۱۵]

  اشکال هم‌زیستی ممکن‌است بتواند منشأ کلروپلاست را توضیح دهد. سلول‌های گیاهان که کلروپلاست دارند، شباهت زیادی به انواع سیانوباکتری‌ها دارند، از جمله از جهت دارای بودن کروموزوم های دایره‌ای شکل، ریبوزیم‌های پروکاریوتی و برخی از پروتئین‌های مشارکت‌کننده در عمل فتوسنتز.[۱۶][۱۷] طبق نظریه درون هم‌زیستی، نخستین سلول‌های گیاهی حاصل به کار گرفته شدن باکتری‌های مشارکت‌کننده در عمل فتوسنتز توسط سلول‌های اولیهٔ یوکاریوتی هستند. باتوجه به این نظریه، کلروپلاست‌ها باکتری‌هایی هستند که با زندگی درون سلول‌های گیاهی مانند سازگار هستند. دی‌ان‌ای کلروپلاست، جدا از دی‌ان‌ای هستهٔ سلول‌های گیاهی، شبیه دی‌ان‌ای سیانوباکتری‌ها است.[۱۸]

  سیانوباکتری‌ها و تحول فتوسنتز[ویرایش]

  توانایی استفاده از آب به‌عنوان منبع الکترونها در فرایند فتوسنتز ریشهٔ تاریخی مشترکی با سیانوباکتری‌های منقرض‌شده دارد. داده‌های زمین‌شناسی نشان می‌دهد که تاریخ این رویداد به دورهٔ نخست زمین‌شناسی، میان ۲٫۴۵ تا ۲٫۳۲ میلیارد سال پیش و حتی بسیار بیشتر از آن بازمی‌گردد.[۱۹] شواهد موجود از مطالعات سنگ‌های رسوبی نشان می‌دهد که زندگی در ۳٫۵ میلیارد سال پیش روی زمین وجود داشته‌است. اما در آن عصر، فتوسنتز تکامل پیدا نکرده بوده‌است و اکسیژن زیادی زمین را نپوشانده بود. با این حال، داده‌های سنگواره‌شناسی نشان می‌دهد که حدود دو میلیارد سال پیش، انواع سیانوباکتری‌ها، در عصر پروتروزوئیک (حدود ۲٫۵ میلیارد تا ۵۴۳ میلیون سال پیش) و مزوزوئیک (حدود ۲۵۱ تا ۶۵ میلیون سال پیش) می‌زیستند. اعتقاد بر این است که سیانوباکتری‌ها هم‌اکنون باقی‌مانده‌اند و اهمیت بسیاری برای اکوسیستم‌های دریایی دارند.[۲۰]

  منبع : fa.wikipedia.org

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 8 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید