این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  یکی از حقوق سه گانه که تا پرداخت نشود خداوند از آن خطا چشم پوشی نمی کند

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  یکی از حقوق سه گانه که تا پرداخت نشود خداوند از آن خطا چشم پوشی نمی کند را از سایت پشتوک دریافت کنید.

  چرا خدا از حق الناس نمی گذرد؟

  چرا خدا از حق الناس نمی گذرد؟

  به گزارش خبرنگار گروه "رسانه‌های دیگر" خبرگزاری تسنیم، صریح ترین آیه شریفه آیه 29 از سوره مبارکه نساء است که می فرماید: «یا اَیُّها الَّذینَ آمَنوا لا تأکلوُا اَموالَکُمْ بَینَکُمْ بالباطِلِ اِلّا اَنْ تَکونَ تِجارَةً عَنْ تَراضٍ مِنکُمْ» «ای اهل ایمان اموال یکدیگر را از راه باطل نخورید، مگر آنکه تجارتی از روی رضایت انجام دهید.»

  رسول خدا صلی الله علیه وآله می فرمود: «مَنِ اکتَسَبَ مالاًمِنْ غَیرِ حِلِّهِ کانَ رادَّهُ اِلَی النّارِ» «هر که ثروتی از غیر حلال به دست آورد، آن ثروت، او را به آتش جهنّم رهنمود می نماید.»

  **سه نوع حق با عناوین حق‌الناس، حق الله و حق نفس


  حق‌الناس حقوقی که انسان در رابطه با دیگران باید رعایت کند، حق‌الله حقوقی که انسان در رابطه با خداوند باید رعایت کند مانند انجام عبادات و برخی از مسائل که خداوند ما را از آن نهی کرده است. مثلاً خداوند امر فرموده که ما نماز بخوانیم و این جزء حقوق خداوند است و حق‌النفس هر چیزی که به نفس انسان ضرر برساند ظلم است بر نفس، مثلاً استعمال دخانیات که برای سلامتی ضرر دارد.

  در میان این سه حقوق بنا بر آیات و روایات حق‌الناس مهمتر است.

  امام علی (علیه السلام) می‌فرمایند: «خداوند حقوق بندگانش را مقدم بر حقوق خود قرار داد و کسی که حقوق بندگان را رعایت کند حقوق خدا را نیز رعایت خواهد کرد.»

  پیش فرض رعایت حق‌الله رعایت کردن حق‌الناس است و رعایت نکردن حقوق دیگران باعث گرفتاری انسان در قیامت می‌شود حتی اگر انسان صالح‌ترین انسان‌ها باشد باز این گرفتاری وجود دارد.

  در حدیث داریم که با اولین قطره خون شهید همه گناهانش بخشیده می‌شود غیر از حقوق مردم و این نشان دهنده اهمیت حق دیگران است که حتی با شهادت که بالاترین فضیلت ممکن هست، گناه ظلم بر حق دیگران بخشیده نمی‌شود.

  **موارد حق الناس

  موارد زیادی در مورد حق‌الناس بیان شده مانند احترام به جان و مال مردم به این معنا که به جان و مال مردم ضرر نرسانیم و کاری نکنیم که ضرری به جان مردم وارد شود یا دیگران از رفتار ما آسیب ببینند مثلاً سیگار کشیدن در محیط جمعی ضرر رساندن به جان مردم است.

  احترام به آبروی مردم هم از موارد حق‌الناس است یعنی انسان به گونه‌ای رفتار کند که آبروی دیگران از دست و زبان انسان محفوظ بماند، کاری نکنیم که حرمت دیگران شکسته شود و آبروی دیگران نزد مردم پایین بیاید. بنابراین باید از هر کاری که باعث هتک حرمت دیگران می‌شود پرهیز کرد مانند پرهیز از غیبت کردن، پرهیز از دروغ بستن به دیگران یعنی کسی کاری را انجام نداده، گناهی نکرده اما ما به دروغ او را متهم به آن کار کنیم. پرهیز از تهمت زدن به دیگران، پرهیز از افشاگری اسرار دیگران، چون به هر صورت ممکن است انسان مسائل مخفی و اسرار گونه‌ای داشته باشد که نمی‌خواهد کسی از آنها با خبر شود، برملا کردن این اسرار سبب آبرو ریختن آنها می‌شود.

  از موارد دیگر حق‌الناس احترام به حق بهره‌مندی مردم است، یعنی به گونه‌ای رفتار کنیم که همه انسان‌ها به آن حقوق مشترکشان برسند و رفتار ما به گونه‌ای نباشد که خدایی نکرده بعضی از انسان‌ها از حقوق خودشان باز بمانند یعنی مانع ایجاد کنیم برای آنها در رسیدن به حقشان، به طور مثال در مسائل استخدامی مثلاً برای یک شغل پنج نفر نیاز هست و مثلاً 100 نفر ثبت نام کرده‌اند در اینجا اعمال نفوذ و به تعبیر امروزی پارتی بازی سبب ضایع شدن حقی از افراد می‌شود و این از مصادیق ظلم بر دیگران حساب می‌شود و رعایت نکردن حق‌الناس.

  **چرا خداوند از حق الناس نمی گذرد؟

  حق الناس از نظر اسلام با عدالت و حکمت الهی رابطه ای تنگاتنگ دارد و دارای گستره وسیعی می‌باشد. به عبارتی حق الناس در همه ابواب فقه وجود دارد و می‌توان گفت که بابی از ابواب فقه اسلامی نیست، مگر اینکه مسایل فراوانی در زمینه حق الناس وجود دارد.

  حق الناس در منابع و متون اسلامی، چه در قرآن و چه در روایات معصومین ـ علیهم السّلام ـ و کتب فقهی جایگاه خاصی دارد. اقامه قسط و عدل و برقراری عدالت اجتماعی و ادای حقوق الناس یکی از عمده‌ترین اهداف بعثت پیامبران است.

  در اینجا چون صاحب حق مردم اند، رعایت و نادیده گرفتن آن ارتباط مستقیمی با بحث عدالت خداوند دارد. خداوندی که یکی از صفاتش عادل بودن است و دینی که یکی از اصولش عدل است چگونه ممکن است حقوق انسانها برایش کم اهمیت باشد. در دین اسلام حق انسانها از جهتی شاید از حق خداوند نیز مهمتر لحاظ شود، بطوری که خداوند ممکن است در روز قیامت از حق خود بگذرد اما هیچ گاه از حق انسانهای دیگر نخواهد گذشت. البته باید توجه داشت که حق الناس حق الله هم هست، زیرا هیچ کس جز خدا اصالتاً و ذاتاً حقی ندارد و حقوق مردم از جانب خدا تعیین شده و تضییع آن مخالفت با حکم و حق الهی تعیین شده در حق دیگران است.

  «لَقَدْ أَرْسَلْنا رُسُلَنا بالْبَیِّناتِ وَ أَنْزَلْنا مَعَهُمُ الْکِتابَ وَ الْمِیزانَ لِیَقُومَ النَّاسُ بالْقِسْطِ» «ما رسولان خود را با دلایل روشن فرستادیم، و با آنها کتاب آسمانی و میزان شناسایی حق از باطل نازل کردیم تا مردم قیام به عدالت کنند و احقاق حقوق و بسط عدل و داد به طور خود جوش از درون جامعه بشری آشکار شود.»

  این نشان از آن دارد که احترام به حقوق دیگران و ادای آن یکی از اساسی‌ترین اهداف ادیان آسمانی است. قرآن کریم در آیات بسیاری مؤمنان را چه در باب مسائل اقتصادی و چه در باب حقوق اجتماعی و... دعوت به احترام به حقوق مردم نموده است. در اینجا تنها به دو نمونه از این آیات اشاره می‌نماییم.

  «یا أیّها الّذین آمنوا لا تَأْکُلُوا أَمْوالَکُمْ بَیْنَکُمْ بالْباطِلِ» «ای کسانی که ایمان آورده‌اید اموال یکدیگر را از طرق نامشروع و غلط و باطل نخورید.» (سوره نساء، آیه 29) یعنی، هرگونه تصرف در مال دیگری که بدون حق و بدون مجوز منطقی و عقلانی بوده باشد ممنوع شناخته شده است.

  در دیدگاه اسلامی، مال و دارایی مؤمن و گاهی اموال دیگران محترم است ومصونیت دارد و اتلاف و تجاوز در آن مجاز نیست. بنابراین، اگر کسی از راه ربا، رشوه، فریبکاری، سرقت و بالاخره هرگونه تصرف نامشروع، مالی را از کسی خورده باشد، باید به تحصیل رضایت صاحب مال و یا باز پس دادن آن مال اقدام نماید.

  قرآن کریم، به هنگام نکوهش از قوم یهود و ذکر اعمال زشت آنان می‌فرماید: «...وَ أَکْلِهِمْ أَمْوالَ النَّاس بالْباطِلِ...» «آنان در اموال مردم بدون مجوز و به ناحق تصرف می‌کردند.» (سوره نساء، آیه 161) ناگفته پیداست که مراد از اکل و خوردن، در این آیه کنایه از هرگونه تصرف است خواه به صورت خوردن معمولی باشد یا پوشیدن و یا سکونت و یا غیر آن و چنین تعبیری در زبان فارسی نیز رایج است.

  بنابراین، هرگونه تجاوز، تقلب، غش، معاملات ربوی، رشوه، خرید و فروش اجناسی که فایده منطقی و عقلانی در آنها نباشد، خرید و فروش وسایل فساد و گناه، در تحت این قانون کلی قرار دارند.

  حضرت علی ـ علیه السّلام ـ می‌فرماید: «اَمّا الظّلم الّذی لا یُترکُ، فَظلمُ العباد بَعضُهُم بعضاً» «امّا ظلمی که بخشوده نمی‌شود ظلمی است که بعضی از بندگان خدا بر بعض دیگر می‌کنند.» (نهج البلاغه، خطبه 175)

  و در روایت دیگری آن حضرت حتی ادای حق الناس را از حق الله مهم‌تر دانسته و می‌فرماید: «جَعلَ الله سُبحانه حُقوقُ عبادهِ مُقدّمةً علَی حُقُوقهِ فَمنْ قامَ بحقُوقُ عبادالله کانَ ذلک مؤدّیاً الی القیامِ بحقوقِ الله»«خداوند حقوق بندگانش را مقدم بر حقوق خود قرار داده و کسی که حقوق بندگانش را رعایت کند حقوق الهی را نیز رعایت خواهد کرد.» (محمدی ری شهری، میزان الحکمة، ج 2، ص 480)

  **تبعات و آثار رعایت نکردن حق‌الناس

  رعایت نکردن حق‌الناس آثار و تبعاتی برای انسان دارد. در حدیث آمده است تمام گناهان انسان با توبه بخشیده می‌شوند غیر از حق‌الناس. یعنی کسانی که حق دیگران بر گردن آنها مانده است جز با ادای حق دیگران یا رضایت گرفتن از آن اشخاص گناهان بخشوده نمی‌شود. حتی اگر انسان روزه‌های زیاد بگیرد یا تمام عمرش نماز شب بخواند، هیچ تأثیری در گناه ظلم بر دیگران ندارد.

  همانطور که در ابتدا هم گفتیم در حدیث داریم که با اولین قطره خون شهید همه گناهانش بخشیده می‌شود غیر از حقوق مردم و این نشان دهنده اهمیت حق دیگران است که حتی با شهادت که بالاترین فضیلت ممکن هست، گناه ظلم بر حق دیگران بخشیده نمی‌شود.

  ظلم در حق مردم از مواردی است که انسان در همین دنیا آثار شومش را در قالب انواع بلاها و بیماری‌ها و گرفتاری‌های زندگی خواهد دید و در واقع ظلم به دیگران و رعایت نکردن حقوق مردم، هم در این دنیا ما را گرفتار بلا خواهد کرد و هم در آخرت به عذاب الهی دچار خواهد نمود.

  انتهای پیام/

  منبع مطلب : www.tasnimnews.com

  مدیر محترم سایت www.tasnimnews.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  سوالات وپاسخ های درس چهاردهم

  درس چهاردهم:حق النّاس

  1-کسی که دوست دارد به بهشت الهی راه یابد،باید حقوق چه کسانی را رعایت کند؟

  پاسخ:حق الله-حق النّاس-حق النّفس

  2-اگر همه مردم نسبت به حقوق یکدیگر بی توجهی کنند،چه اتفاقی درجامعه خواهد افتاد؟

  پاسخ:1-هیچ کس به حق خو د قانع نمی باشد2-هرج ومرج جامعه را فرخواهد گرفت3-هر کسی فقط به منافع خود فکر می کند

  3-سه نمونه از حقوقی را که همکلاسی ها بر شما دارند ،بیان کنید؟

  پاسخ:1-عدم ایجاد سروصدا2-عدم استفاده بدون اجازه از وسایل یکدیگر3-کمک در رفع مشکلات درسی یکدیگر

  4-سه نمونه از حقوقی را که افراد خانواده(پدر،مادر،برادر،خواهرو...)برشمادارند،بیان کنید؟

  پاسخ:1-ادای احترم به آنها2-عدم آزارواذیت آنها 3-کمک در انجام کارها

  5-درزمان رسیدگی به اعمال انسانها در مورد حق النّاس چه اتفاقی می افتد؟

  پاسخ:هرکس برگردن این فرد حقی دارد،بیاید وحقش را بگیرد.

  6-حق النّفس یعنی چه؟باذکر مثال.

  پاسخ:بعضی از کارهایی که ما هر روز و شب انجام می دهیم برای این است که خودمان سالم بمانیم وبتوانیم از هر نظر رشد خوبی داشته باشیم.به این کارها حق النّفس گفته می شود.غذا خوردن،استراحت کردن ،مسواک زدن ومطالعه کردن از این کارها هستند.

  7-توجه به.....................یکی از مهمترین وظایفی است که خداوند به عهده هریک از ما قرار داده است.

  پاسخ:حق النّفس

  8-حق الله یعنی چه؟باذکر مثال.

  پاسخ:بعضی از کارهای که ما برای اطاعت دستور خداوند انجام می دهیم را حق الله گویند.نماز خواندن،امر به معروف ودوری از گناهان از این گروه هستند.

  9-حق النّاس یعنی چه؟باذکر مثال.

  پاسخ:بخشی از کارها وظیفه های ما نسبت به دیگران است.ما موظفیم به نیازمندان مکک کنیم،دیگران را آزار ندهیم،حق دیگران را رعایت کنیم وبه کسی ظلم نکنیم.به این وظایف حق النّاس گفته می شود.

  10-آیه زیررا ترجمه کرده وبیان کنید که به کدامیک از حقوق الهی مربوط می باشد؟

  (یا ایُّها الَّذینَ آمَنوا اجتَنِبوا کَثیراً مِنَ الظَّنِّ إنَّ بَعضَ الظَّنِّ إثمٌ)

  پاسخ:ای کسانی که ایمان اورده اید،از گمان فراوان نسبت به دیگران بپرهیزید،زیرا بعضی از گمان ها گناه است.(حق النّاس)

  11- آیه زیررا ترجمه کرده وبیان کنید که به کدامیک از حقوق الهی مربوط می باشد؟

  (وَلا تَبخَسوا وَلا یَغتَب بَعضَکُم بَعضاً)

  پاسخ:ودر کار یکدیگر تجسس نکنید وبعضی از شما غیبت بعضی دیگر را نکند.(حق النّاس)

  12- آیه زیررا ترجمه کرده وبیان کنید که به کدامیک از حقوق الهی مربوط می باشد؟

  (اَیُحِبُّ اَحَدَکُم اَن یَأکُلَ لَحمَ اَخیهِ مَیتاً فَکَرِهتُمُوهُ وَاتَّقوا اللهَ)

  پاسخ:آیا کسی از شما دوست دارد گوشت برادر مرده اش را بخورد؟آین کار برای شما ناپسند است،پس دربرابر خدا پرهیزکار باشید.(حق النّاس)

  13-آیا حق النّاس فقط در مور مسائل مالی مردم می باشد؟توضیح دهید.

  پاسخ:خیر،بلکه حفظ ایرو،اسراوشخصیت مردم نیز جزء حقالنّاس است.

  14-دامنه حقوق دیگران به چه میزان می باشد؟

  پاسخ:دامنه حقوق دیگران آن قدر گسترده است که گاهی اوقات انسان ها با انجام بعضی کارها بدون اینکه خودشان توجه داشته باشند،حقوق عده زیادی از مردم را از بین می برند ودرروز قیامت ناگهان با جمعیت بسیارزیادی از طلبکاران روبه رو می شوند.

  15-رسول خدا(ص) درمورد کسانی که محل عبور مردم را آلوده می کنند چه می فرمایند؟

  پاسخ:از رحمت خدا دور است کسی که توقف گاه ها واستراحتگاه های عمومی راآلوده کند وهمچنین کسی که راه عبور مردم را سد کند.

  16-سفارش دین اسلام درمورد محیط زیست چگونه می باشد؟

  پاسخ:دین اسلام نه تنها به همه مسلمانان سفارش می کند درحفظ محیط زیست کوشا باشند،بلکه کمک به رشد وحفاظت از این نعمت های الهی رادرردیف عبادات می شمارد.

  منبع مطلب : mfa90.blogfa.com

  مدیر محترم سایت mfa90.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای پاسخ کلیک کنید