این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  یک خورشید زمانی است که خورشید توسط ماه بسته شده باشد

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  یک خورشید زمانی است که خورشید توسط ماه بسته شده باشد را از این سایت دریافت کنید.

  زمان خورشیدی

  زمان خورشیدی

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  در سیاراتی مانند زمین که حرکتی پسرونده دارند، روز نجومی کوتاه‌تر از روز خورشیدی است. در زمان ۱، خورشید و ستارگان هر دو در بالای سر قرار می‌گیرند. در زمان ۲، سیاره ۳۶۰ درجه چرخیده و دوباره ستارگان در بالای سر قرار گرفته‌اند (از ۱ به ۲ = یک روز نجومی). اما تا مدت کمی بعد یعنی تا زمان ۳ خورشید دوباره در بالای سر قرار نمی‌گیرد (از ۱ به ۳ = یک روز خورشیدی). به زبان ساده‌تر از زمان ۱ تا زمان ۲ زمین یک دور کامل می‌چرخد. اما بخاطر زاویه مورد نیاز برای بازگشت به حالت ۱ از زمان ۱ تا زمان ۳ طول می‌کشد که دوباره به زمان ظهر بازگردیم.

  زمان خورشیدی (به انگلیسی: Solar time) زمانی است که به وسیلهٔ حرکت ظاهری خورشید اندازه‌گیری می‌شود. یکای این اندازه‌گیری شبانه‌روز است که درحقیقت بر پایه تناوب حرکت وضعی زمین با توجه به خورشید و کهن‌ترین روش اندازه‌گیری برای بشر بوده‌است. زمان خورشیدی دوگونه ظاهری (حقیقی یا متغیر) و متوسط (میانگین یا استاندارد یا رسمی) است.

  این زمان را به روش‌های گوناگونی می‌توان اندازه گرفت. برای نمونه موقعیت ظاهری خورشید در کره آسمان (کره‌ای فرضی است که با زمین هم‌مرکز است و شعاع بسیار زیادی دارد). زمان‌های محلی را نیز می‌توان با طول جغرافیایی بدست آورد.

  زمان خورشیدی متوسط[ویرایش]

  زمانی است که بر اساس سرعت متوسط جابه‌جایی خورشید در آسمان سنجیده می‌شود، به‌طوری‌که به جای خورشید، جابه‌جایی خورشید متوسط در نظر گرفته می‌شود که سرعتی ثابت دارد و بر خلاف زمان خورشیدی ظاهری، نسبت به ساعت اتمی بین‌المللی ثابت می‌ماند.[۱] زمان خورشیدی متوسط یا استاندارد، میانگینی را بر پایه کره آسمان از طول یک روز نشان می‌دهد که در همه فصل‌های سال ثابت است.

  بدلیل شتاب جزر و مدی بین زمین و ماه این مقدار میانگین، در هر سده یک چهارم هزارم ثانیه افزایش می‌یابد. (ماه شتاب زمین را کندتر و زمین شتاب ماه را زیادتر می‌کند) اختلاف بین زمان خورشیدی ظاهری و زمان خورشیدی متوسط را معادله زمان می‌گویند.

  زمان خورشیدی ظاهری[ویرایش]

  زمانی است که بر اساس جابه‌جایی خورشید در روز سنجیده می‌شود؛ ازآنجاکه سرعت جابه‌جایی ظاهری خورشید در آسمان به دلیل انحراف محور چرخش زمین و بیضوی بودن دور زمین ثابت نیست، این زمان با زمان خورشیدی متوسط کمی اختلاف دارد.[۱] زمان خورشیدی ظاهری یا حقیقی را می‌توان با حرکت خورشید اندازه گرفت. پایه این اندازه‌گیری، فاصله زمانی‌ست که خورشید در یک روز دارد. این فاصله زمانی را می‌توان با ساعت خورشیدی یا فاصله بین دو نیم روز بدست آورد.

  طول روز در زمان خورشیدی ظاهری ثابت نیست و حداکثر ممکنست تا نیم دقیقه با ۲۴ ساعت متفاوت شود و حداکثر ممکنست تا ۱۶ و نیم دقیقه نسبت به زمان میانگین در فصل‌های مختلف تفاضل پیدا کند (برای نمونه تفاضل روزانه زمان نیمروز حقیقی (ظهر) با نیمروز استاندارد یعنی ساعت ۱۲). این اختلاف به دو دلیل رخ می‌دهد:

  از آنجا که مسیر گردش زمین بدور خورشید بیضی است نه دایره، در فصل‌های مختلف طول روز متفاوت است و هنگامی که زمین به خورشید نزدیکتر است (حضیض) تندتر و زمانی که از آن دور است (اوج) کندتر حرکت می‌کند.

  به دلیل انحراف محور زمین نسبت به استوا، سرعت حرکت ظاهری سالانه خورشید روی دائرةالبروج یکنواخت نخواهد بود. از این رو در هنگام اعتدال بهاری (اول نوروز) و اعتدال پائیزی (آغاز مهرگان)، به دلیل موازی بودن مدار ظاهری خورشید با استوا، کندتر از سرعت میانگین حرکت می‌کند و در روز نخست زمستان و تابستان، به دلیل حداکثر تفاوت مداری خورشید با استوا سرعتش بیشتر از میانگین خواهد بود.

  از آنجا که مدار انتقالی زمین بیضی است و خورشید در یکی از کانون‌های آن قرار دارد، متأثر از تقاطع دو قطر و انحنای کمان ها؛ به‌طور فصلی چهار نقطه برابری بین دو زمان ظاهری (حقیقی) با متوسط (رسمی)؛ و چهار نقطه تفاضل فصلی (ناهماهنگی) بین آندو ایجاد می‌شود.

  تفاضل ساعت حقیقی با رسمی در چهار روز ۲۶ فروردین، ۲۳ خرداد، ۱۰ شهریور و ۴ دی ماه در یک لحظه صفر می‌شود؛ و حداکثر تفاضل فصلی ساعت حقیقی در ۲۴ اردیبهشت ۳دقیقه و ۴۲ثانیه مثبت، در ۴ مرداد ۶دقیقه و ۳۰ثانیه منفی، در ۱۲ آبان ۱۶دقیقه و ۲۵ثانیه مثبت و در ۲۲ بهمن ۱۴دقیقه و ۱۶ثانیه منفی است.[۲]

  در چهار روز اول ساعت حقیقی با رسمی در یک لحظه کاملاً منطبق می‌شوند در عین حال شبانه‌روز حقیقی حداکثر نیم دقیقه با شبانه‌روز رسمی (۲۴ساعت) تفاوت دارد. در چهار روز دوم حداکثر تفاضل فصلی دارند در عین حال در خلال روز حرکت ظاهری خورشید سرعت متوسط پیدا می‌کند و شبانه‌روز حقیقی (با تقریب ۱ ثانیه) حدود ۲۴ساعت می‌باشد.

  روز حقیقی نسبت به ۲۴ساعت روز رسمی (در آغاز هر فصل) در اول فروردین ۱۸ثانیه و اول مهر ۲۱ثانیه کمتر و در اول تیر ۱۳ثانیه و اول دی ۳۰ثانیه بیشتر است.

  روز خورشیدی حقیقی

  تاریخ تفاوت با ۲۴ساعت تفاضل با ساعت متوسط نیمروز

  اول فروردین ۱۸- ثانیه ۱۲:۰۷:۱۵

  ۲۶ فروردین ۳۰- ثانیه صفر (پس از نیمروز) ۱۲:۰۰:۰۵

  ۲۴ اردیبهشت ۱ثانیه ± صفر ۳ دقیقه و ۴۲ ثانیه مثبتII ۱۱:۵۶:۱۸

  ۲۳ خرداد ۳۰+ ثانیه صفر (کمی پس از نیمروز) ۱۱:۵۹:۵۹

  اول تیر ۱۳+ ثانیه ۱۲:۰۱:۵۵

  ۴ مرداد ۱ثانیه ± صفر ۶ دقیقه و ۳۰ ثانیه منفیII ۱۲:۰۶:۳۰

  ۱۰ شهریور ۳۰- ثانیه صفر (پس از نیمروز) ۱۲:۰۰:۰۲

  اول مهر ۲۱- ثانیه ۱۱:۵۲:۲۶

  ۱۲ آبان ۱ثانیه ± صفر ۱۶ دقیقه و ۲۵ ثانیه مثبتI ۱۱:۴۳:۳۵

  اول دی ۲۹+ ثانیه ۱۱:۵۸:۳۱

  ۴ دی ۳۰+ ثانیه صفر (در نیمروز) ۱۲:۰۰:۰۰

  ۲۲ بهمن ۱ثانیه ± صفر ۱۴ دقیقه و ۱۶ ثانیه منفیI ۱۲:۱۴:۱۶

  جدول ساعات روزانه ظهر نصف‌النهاری

  روز خورشیدی روز میلادی ظهر روز خورشیدی روز میلادی ظهر روز خورشیدی روز میلادی ظهر

  ۱ فروردین ۲۱ مارس ۱۲:۰۷ ۷ شهریور ۲۹ اوت ۱۲:۰۱ ۲۰ آذر ۱۱ دسامبر ۱۱:۵۳

  ۵ فروردین ۲۵ مارس ۱۲:۰۶ ۱۰ شهریور ۱ سپتامبر ۱۲:۰۰ ۲۲ آذر ۱۳ دسامبر ۱۱:۵۴

  ۸ فروردین ۲۸ مارس ۱۲:۰۵ ۱۳ شهریور ۴ سپتامبر ۱۱:۵۹ ۲۴ آذر ۱۵ دسامبر ۱۱:۵۵

  ۱۲ فروردین ۱ آوریل ۱۲:۰۴ ۱۶ شهریور ۷ سپتامبر ۱۱:۵۸ ۲۶ آذر ۱۷ دسامبر ۱۱:۵۶

  منبع : fa.wikipedia.org

  امروز تنها خورشید گرفتگی کامل سال ۲۰۲۱ رخ می‌دهد

  سازمان فضایی آمریکا (ناسا) اعلام کرد: تنها خورشید گرفتگی کامل سال ۲۰۲۱ میلادی روز شنبه ۱۳ آذر ماه اتفاق می‌افتد، اما این رویداد فقط از قطب جنوب قابل مشاهده است.

  ۱۳ آذر ۱۴۰۰،‏ ۹:۵۷ کد خبرنگار: 2355 کد خبر: 84564557 T T ۰ نفر

  امروز تنها خورشید گرفتگی کامل سال ۲۰۲۱ رخ می‌دهد

  سازمان فضایی آمریکا (ناسا) اعلام کرد: تنها خورشید گرفتگی کامل سال ۲۰۲۱ میلادی روز شنبه ۱۳ آذر ماه اتفاق می‌افتد، اما این رویداد فقط از قطب جنوب قابل مشاهده است.

  به گزارش  روزنامه دیلی میل، این خورشید گرفتگی روز شنبه چهارم دسامبر (۱۳ آذر)،  حدود ساعت ۰۷:۳۳ به وقت گرینویچ (۱۱:۰۳ دقیقه به وقت تهران) برای بینندگان نزدیک لبه قفسه یخی Ronne در قطب جنوب به بیشترین حد خود می رسد.

  در حالی که این خورشید گرفتگی ممکن است تا حد زیادی نادیده گرفته شود، اما بینندگان در سایر نقاط نیمکره جنوبی - از جمله بخش هایی از استرالیا، شیلی و نیوزیلند - یک خورشید گرفتگی جزیی را مشاهده خواهند کرد.   خورشید گرفتگی کامل بعدی تا ۸ آوریل ۲۰۲۴ رخ نخواهد داد، اما برخلاف خورشید گرفتگی هفته آینده، به طور گسترده در بخش هایی از کانادا، مکزیک و آمریکا قابل مشاهده خواهد بود.

  در همین حال، در اروپا، انتظار نمی رود خورشید گرفتگی کامل در این قرن مشاهده شود.

  خورشید گرفتگی زمانی رخ می دهد که ماه از بین زمین و خورشید عبور می کند و بر زمین سایه می اندازد. انواع مختلفی خورشیدگرفتژی وجود دارد، بسته به اینکه چه مقدار از خورشید در یک مکان مشخص برای بیننده پنهان است.  برای یک خورشید گرفتگی کامل - زمانی که خورشید به طور موقت توسط ماه برای افرادی که در مرکز سایه ماه هستند کاملاً پوشیده می شود - هر سه اجرام آسمانی باید در یک خط مستقیم باشند.

  در خورشید گرفتگی کامل بینندگان می بینند آسمان بسیار تاریک شده است، درست مثل اینکه سپیده دم یا غروب باشد، اما در عین حال ممکن است بتوان تاج خورشید یا جو بیرونی را در اطراف ماه دید.  تاج معمولاً توسط چهره درخشان خورشید پوشیده می شود.

  ناسا تمهیداتی را برای پخش زنده این رویداد آسمانی از قطب جنوب انجام داده است. این واقعه در یوتیوب و وب‌سایت ناسا به صورت زنده پخش خواهد شد.

  ناسا نسبت به نگاه مستقیم به خورشید در هنگام این کسوف هشدار داده است و توصیه می‌کند که در طول این واقعه از عینک‌های مخصوص دید خورشیدی یا مخصوص خورشید گرفتگی استفاده شود.

  برچسب‌ها

  قطب جنوب سازمان فضایی آمریکا خورشیدگرفتگی ناسا

  منبع : life.irna.ir

  خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی: کسوف و خسوف

  گرفتگی (Eclipse) زمانی اتفاق می افتد که یک شی در فضا، مانع دیدن یک شی دیگر در فضا شود. از روی زمین دو نوع گرفتگی اصلی وجود دارد: خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی.

  عمومینجوم آماتوری

  خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی: کسوف و خسوف

  بوسیله Mrx به روز رسانی شده در ۱۲ بهمن, ۱۳۹۸

  گرفتگی (Eclipse) زمانی اتفاق می افتد که یک شی در فضا، مانع دیدن یک شی دیگر در فضا شود. از روی زمین دو نوع گرفتگی اصلی وجود دارد: خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی.

  خورشید گرفتگی یا کسوف

  @[email protected]#=img=#

  خورشید گرفتگی یا Solar Eclipse هنگامی رخ می دهد که ماه از مقابل خورشید می گذرد و باعث می شود سایه ماه روی قسمت های خاصی از زمین بیفتد. گرفتگی از هر مکانی روی زمین دیده نمی شود، بلکه فقط از مکان هایی که سایه می افتد قابل مشاهده است. از این مکان ها به نظر می رسد که خورشید تاریک شده است.

  انواع خورشید گرفتگی

  @[email protected]#=img=#

  بسته به اینکه در کدام قسمت از سایه واقع شده باشید، سه نوع گرفتگی وجود دارد:

  خورشید گرفتگی کامل یا کلی:

  یک خورشیدگرفتگی کامل جایی است که خورشید به طور کامل توسط ماه پوشانده شده است. بخشی از زمین که در این ناحیه قرار دارد ، گرفتگی کلی را تجربه می کند. در این حالت ماه در نزدیکترین فاصله خود به زمین قرار دارد و در یک خط راست نیز قرار دارند. در این حالت کل قرص خورشید در پشت ماه پنهان می‌شود.

  حلقوی:

  فاصله خورشید تا زمین و فاصله خورشید تا ماه ثابت نیست و اندکی تغییر می کند. زمانی که زمین از حالت عادی به خورشید نزدیکتر و از ماه دورتر است، اندازه ظاهری ماه کوچکتر از اندازه ظاهری خورشید می‌شود. (در حالت عادی اندازه ظاهری خورشید و ماه از زمین با هم برابر است)، در نتیجه اگر در این موقع گرفتگی رخ دهد، ماه نمی‌تواند قرص خورشید را بطور کامل بپوشاند. در نتیجه حلقه درخشانی از نور خورشید دور تا دور ماه را فرا می‌گیرد که به آن خورشید گرفتگی حلقوی می گویند.

  جزئی:

  یک گرفتگی جزئی در شرایطی است که تنها بخشی از خورشید توسط ماه مسدود می شود. ساعتی پیش از آغاز گرفتگی کامل، ماه شروع به پوشاندن بخشی از خورشید می‌ کند. در این مرحله گرفتگی صرفا حالت جزئی دارد.

  به گرفتگی خورشیدی نگاه نکنید:

  باید به شما هشدار دهیم که هرگز به طور مستقیم به یک گرفتگی خورشید نگاه نکنید. اگرچه خورشید تاریک تر به نظر می رسد، اما پرتوهای مضر خورشید هنوز می تواند به چشم شما آسیب برساند.

  ماه گرفتگی یا خسوف

  @[email protected]#=img=#

  ماه گرفتگی هنگامی رخ می دهد که زمین بین ماه و خورشید قرار گیرد و سایه زمین بر روی آن بیافتد. به عبارت دیگر ماه گرفتگی یا خسوف زمانی اتفاق می ‌افتد که ماه در بدر کامل و در حال عبور از بخشی از سایه زمین باشد. گرفتگی قمری دارای سه مرحله یا نوع همانند گرفتگی های خورشیدی است که شامل کامل (کل) ، حلقوی و جزئی است.

  گرفتگی ماه را می توان با منطقه بسیار بزرگتر از خورشید گرفتگی مشاهده کرد. همچنین می توان آنها را بدون تجهیزات ویژه ای برای محافظت از چشم مشاهده کرد. گرفتگی قمری کاملاً تاریک نیست. ماه تابش نور خورشید را منعکس می کند که توسط جو زمین خنثی می شود. نوری که از بین می رود به رنگ مایل به قرمز است و می تواند باعث شود ماه به رنگ قهوه ای تیره به نظر برسد.

  @[email protected]#=img=#

  بررسی کسوف و خسوف از نظر علمی

  اندازه ظاهری خورشید و ماه از زمین با هم برابر است. علت این امر آن است که فاصله این دو جسم از کره ما متفاوت است. در نتیجه در زمان هایی که ماه مسقیما از جلوی خورشید عبور می‌کند قرص خورشید در پس آن پنهان می‌ شود. نکته جالب اینجاست که با اینکه خورشید ۴۰۰ بار دورتر از ماه است، اما ۴۰۰ بار هم بزرگتر از آن است. قطر بسیار بزرگ خورشید، در اثر مشاهده از این فاصله زیاد، کاملا کوچک دیده می‌شود.

  گرفتگی در دوران باستان

  گرفتگی ها از زمان های بسیار قدیم توسط اخترشناسان ردیابی و ثبت شده اند. درواقع تمدن هایی همچون بابل باستان و چینی های باستان به ثبت رسانده اند. تصور می شد که گرفتگی ها اغلب نشانه های خدایان بودند. این گرفتگی هااغلب روبدادهای شومی به شمار می آمد. به عنوان مثال در چین باستان هنگام خورشیدگرفتگی تصور بر این بود که خورشیدتوسط اژدهایی بلعیده می شود. اغلب تمدن های کهن خورشید گرفتگی را پدیده‌ ای شوم می‌ پنداشتند و درباره آن اعتقادات خرافی داشتند.

  حقایق جالب در مورد گرفتگی ها

  کلمه “گرفتگی” از کلمه یونانی “ekleipsis” گرفته شده است که به معنی “ترک” یا “سقوط” است.

  طولانی ترین طول مدت خورشید گرفتگی هفت و نیم دقیقه بوده است.

  بیشترین تعداد خورشید گرفتگی از هر نوع ممکن است که طی یک سال روی زمین رخ دهد ، پنج عدد است.

  مجموع گرفتگی خورشیدی تقریباً در هر ۱٫۵ سال اتفاق می افتد.

  حیوانات گاها در طی یک گرفتگی کامل خورشید گیج می شوند و به طرز عجیبی رفتار می کنند.

  بیشتر بخوانید:انرژی تاریک چیست؟ تفاوت ماده و انرژی تاریکپان، قمر چوپان سیاره زحل

  منبع: www.ducksters.com، spaceplace.nasa.gov

  مترجم: اشرفی Eclipse انواع خورشیدگرفتگی انواع ماه گرفتگی خسوف خورشیدگرفتگی کسوف کسوف جزئی کسوف حلقوی

  منبع : shabahang.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 12 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید